Facebook Pixel ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός: Τρομερός ΠΑΟΚ, υπέταξε εκ νέου τον Παναθηναϊκό με ανατροπή και πήγε τελικό! (ΒΙΝΤΕΟ)
Άλλα Σπορ
| 2023-03-31 23:39:00

Την κρίσιμη στιγμή ο ΠΑΟΚ γύρισε διακόπτη και με 3-1 σετ πήγε τελικό και αποτελείωσε τον Παναθηναϊκό που πλέον οδεύει σε μια καταστροφική σεζόν.

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε ραντεβού με τον Ολυμπιακό στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ (25-27, 25-17, 25-20, 25-22), συνεχίζοντας το σερί νικών, μετά τις δύο συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα επί του σημερινού του αντιπάλου. Πάρα πολύ καλή εμφάνιση από τον Βαν Ντεν Ντρις και τον Σκρεντάου, οι οποίοι έδωσαν σημαντικές λύσεις στον «Δικέφαλο του Βορρά».

Από το πρώτο σετ, οι δύο ομάδες έδειξαν στο κοινό πως η αναμέτρηση θα ήταν για γερά νεύρα. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα γρήγορο προβάδισμα δύο πόντων (3-1), όμως ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά, φτάνοντας στο +2 (7-9).

Οι Θεσσαλονικείς απάντησαν, φέρνοντας στο σετ στα ίσα (9-9), και τους δύο αντιπάλους να συνεχίζουν κοντά στο σκορ. Η μία ισοπαλία διαδεχόταν την άλλη, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να αποκτά διαφορά τριών πόντων (20-17). Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με τον Ερνάντες στο σερβίς ισοφάρισε ξανά (20-20), όμως ξανά βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τους Ντεν Ντρις και Γιόρνα να κάνουν το 22-20.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με δύο ευκαιρίες σε θέση set ball (24-22), με τον Παναθηναϊκό να βγάζει αντίδραση, στέλνοντας το σετ στην παράταση (24-24). Το σετ είχε ακόμη μία ισοπαλία (25-25) με τους «πράσινους» να κάνουν το απαραίτητο σερί και να κλείνουν το σετ (25-27).

Παρόμοια εκκίνηση με το πρώτο σετ είχε και το δεύτερο με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται ξανά μπροστά με δύο (3-1) και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει γρήγορα σε 3-3. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι πραγματοποίησε ανανά επιθετικό σερί, φτάνοντας στο +3 (7-4).

Η διαφορά των τριών πόντων διευρύνθηκε από τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι απέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας (16-9 το οποίο διαχειρίστηκαν έως το τέλος για να φέρουν στα ίσα το ματς (1-1) με σκορ 25-17.

Με τον ΠΑΟΚ να έχει αποκτήσει καλό ρυθμό και να έχει βελτιώσει πολύ το μπλοκ του, οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν σε θέση οδηγού στο σκορ (5-1). Από την άλλη ο Παναθηναϊκός μείωνε στο σκορ, με τους παίκτες του Μιλενκόσκι ν' ανακτούν κάθε φορά το αρχικό προβάδισμά τους.

Οι Θεσσαλονικείς εκτόξευσαν τη διαφορά στους επτά πόντους (18-11), βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση ενός ακόμη σετ. Οι «πράσινοι» μείωσαν στους πέντε (20-15), με τους τυπικά γηπεδούχους να διατηρούν αυτή την απόσταση και να κλείνουν με 25-20 το σετ για το 2-1.

Το πολύ καλό μπλοκ, καθώς και η ασταθής υποδοχή του Παναθηναϊκού έδωσαν προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς πήραν δύο πόντους προβάδισμα (10-8), όμως οι «πράσινοι» ανέτρεψαν το σκορ (10-11).

Μέχρι τα μέσα του σετ οι «ασπρόμαυροι» ήταν πίσω με το σκορ στο 14-16. Σε εκείνο το σημείο πραγματοποίησαν ένα επιθετικό σερί, ισοφάρισαν και πήραν απόσταση τριών πόντων (21-18). Η διαφορά παρέμεινε ως έχει με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το σετ (25-22) και το ματς με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-27, 25-17, 25-20, 25-22

Πηγή: sdna.gr