Facebook Pixel Ξέμεινε Χ-Αρμάνης...
| 2014-03-06 23:55:00

Ξέμεινε Χ-Αρμάνης...

Η Αρμάνι την ξανάκανε τη ζημιά στον Ολυμπιακό. Μετά την 30άρα της Ιταλίας, τον νίκησε 88-86 και στο ΣΕΦ. Στο 4-5 οι Πρωταθλητές Ευρώπης, στο 6-3 η Αρμάνι στο Τop16 της Ευρωλίγκα.

Σε ένα απίστευτο ματς ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Αρμάνι Μιλάνο και στο ΣΕΦ με 88-86 και έμπλεξε πλέον για τα καλά, αφού στόχος του δεν είναι η δεύτερη θέση, αλλά η πρόκριση.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με 10-0, συνέχισαν να μένουν μπροστά στο σκορ μέχρι το 15', ωστόσο... έχασαν τον δρόμο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Αρμάνι με τρίποντα και επιθετικά ριμπάουντ «καθάρισε» τους Πειραιώτες, οι οποίοι αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον Σπανούλη και παρά την... ανατροπή στο φινάλε με τον ηρωικό Ντάνστον, γνώρισαν την τρίτη τους διαδοχική ήττα στο Top 16.

Το φοβερό ξεκίνημα και ο Λάγκφορντ

Ο Ολυμπιακός μπορεί να μην είχε τον Βασίλη Σπανούλη, ωστόσο μπήκε αποφασισμένος στο ματς και τρέχοντας ένα φοβερό σερί, προηγήθηκε 10-0! Οι Πειραιώτες ήθελαν να δείξουν πως είναι το «αφεντικό» της αναμέτρησης, ενώ πολλοί πίστεψαν πως θα μπορούσαν να καλύψουν και την 30αρα του πρώτου αγώνα στην Ιταλία. Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Περπέρογλου σε... κέφια διατήρησαν το +10 (15-5, 22-12 και 27-17), όμως με ένα απίστευτο σόλο του Λάγκφορντ στο τέλος (πέτυχε έξι σερί πόντους) το δεκάλεπτο έκλεισε στο 29-23.

Καθίζηση και προσπέραση...

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να «παίρνει ανάσα» και να ξεφεύγει 31-25, ωστόσο με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να... ξεχνάει στην συνέχεια τον Περπέρογλου στον πάγκο, η Αρμάνι μείωσε και στο 13' ισοφάρισε σε 31-31 με τρίποντο του Τζέρελς. Το ντέρμπι μόλις είχε αρχίσει. Οι Ιταλοί ήταν αποφασισμένοι να παλέψουν και στο 17' με νέο τρίποντο του Κανγκούρ προσπέρασαν για πρώτη φορά στο ματς με 40-41! Τελικά, το ημίχρονο έκλεισε με τη Μιλάνο να προηγείται 47-50, με τον Τζέρελς να ευστοχεί σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση.

Μεγάλο ντέρμπι...

Επιστρέφοντας στο παρκέ από το ημίχρονο, οι δύο ομάδες έδωσαν... μεγάλες μάχες. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σημαντικά και Ολυμπιακός – Αρμάνι πήγαιναν πόντο – πόντο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 22' με τον Ντάντστον 52-50, ενώ ο Περπέρογλου στο 24' με βολές μείωσε στο 53-55. Ο Σλούκας, που είχε αναλάβει χρέη... Σπανούλη, βγήκε μπροστά και προσπάθησε να τραβήξει τον Ολυμπιακό, ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Σερμαντίνι. Μάλιστα, ο Γεωργιάνος σέντερ ευστόχησε σε δυο βολές στο φινάλε της περιόδου και μείωσε σε 63-65.

Πήγε για το... θαύμα, αλλά λύγισε!

Ο Ολυμπιακός όμως... κράταγε το χειρότερο για την τελευταία περίοδο. Εκεί ξεκίνησε με μία απίστευτη «τρικυμία» και βρέθηκε μέσα σε 100 δευτερόλεπτα να χάνει 63-73! Οι Πειραιώτες ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στηριζόμενοι στην άμυνά τους μείωσαν σε 76-77, όμως η Αρμάνι ξέφυγε και πάλι στο 76-80 με τρίποντο του Μος. Ο Ντάνστον όμως με εκπληκτική άμυνα (παρότι έπαιζε με τέσσερα φάουλ) κράτησε τον Ολυμπιακό και ο Περπέργλου δύο λεπτά πριν το φινάλε, έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 81-80. Εκεί όμως υπήρξε νέο μπλακ-άουτ με εύκολα χαμένα ριμπάουντ, τα οποία βοήθησαν τους Ιταλούς να ξεφύγουν 81-87 και τελικά να πάρουν και τη νίκη με 86-88!

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 47-50, 63-65, 86-88

Συνολική στατιστική:
Ολυμπιακός: 18/37δίπ., 7/15τρίπ., 29/36β., 23-9ρ., 12ασ., 7κλ., 4κοψ., 13λ.
Αρμάνι Τζινς Μιλάνο: 16/37δίπ., 12/24τρίπ., 20/27β., 20-13ρ., 13ασ., 6κλ., 2κοψ., 17λ.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1), Σερμαντίνι 9, Ντάνστον 11, Περπέρογλου 22 (2), Σλούκας 13 (1), Κόλινς, Πρίντεζης 16 (9 ριμπάουντ), Μάντζαρης 5 (1), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 7 (1).

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Τζεντίλε, Τσερέλα 3, Μέλι 2, Χάκετ 9(2), Κανγκούρ 7(1), Λάνγκφορντ 20 (3), Σάμιουελς 9, Ουάλας 8, Λαουάλ 13 (8 ριμπάουντ), Μος 6(2), Τζέρελς 11(3).