| 2018-02-22 23:48:00

Μια ανάσα από την οκτάδα η Μάλαγα!

Νίκησε με 83-69 την Μακάμπι.

Την έπιασε… πελάτισσα!

Η Ουνικάχα Μάλαγα έκανε το 2/2 απέναντι στη Μακάμπι, επικρατώντας 83-69 στην Ισπανία και έτσι ανέβηκε στο 10-13, με την «ομάδα του λαού» να παραμένει στην όγδοη θέση, αλλά με ρεκόρ 12-11.

Πρώτος σκόρερ των Ισπανών ήταν ο Νέντοβιτς με 15 πόντους, με τον ΜακΚάλουμ να είχε 14 και τον Όγκουστιν 12, με 9 ριμπάουντ. Από το σύνολο του Σπάχια, ξεχώρισαν οι Κέιν και Τόμας με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ντέρμπι ήταν μέχρι τα μισά η αναμέτρηση (15-15), με την Ουνικάχα να παίρνει τον έλεγχο στη συνέχεια και να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενη 23-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μακάμπι αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα (27-32). Η «ομάδα του λαού» διατηρούνταν μπροστά μέχρι το 1:30’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου (36-41), με τους γηπεδούχους να πατούν το… γκάζι και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-41.

Οι Ισπανοί είχαν τα ηνία του παιχνιδιού και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την υπέρ τους διαφορά να φτάνει στο +9 (56-47) και το τέλος του να τους βρίσκει στο +5 (60-55). Ίδια η εικόνα και στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα του Πλάθα να πηγαίνει στο +10 (67-57). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ουνικάχα δεν έχασε τον έλεγχο και πήρε τη νίκη με το τελικό 83-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 42-41, 60-55, 83-69

Πηγή: sport-fm.gr