Facebook Pixel Ευρωλίγκα: Νίκη με ανατροπή για Άλμπα στη Βιλερμπάν - Δύσκολα τη Χίμκι ο Ερυθρός Αστέρας
| 2021-03-11 23:44:00

Νίκη με ανατροπή για Άλμπα στη Βιλερμπάν - Δύσκολα τη Χίμκι ο Ερυθρός Αστέρας

Ματσάρες σε Γαλλία και Σερβία.

Ευρωλίγκα: Με νίκες συνέχισαν στην διοργάνωση Άλμπα και Ερυθρός Αστέρας.

Βιλερμπάν – Άλμπα Βερολίνου 89-95

Με τη νίκη έφυγε από τη Γαλλία η Άλμπα Βερολίνου, καθώς επικράτησε της Βιλερμπάν με 95-89. Οι Γάλλοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά οι Γερμανοί έκαναν την ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Φοντέκιο.

Περίπατο πήγαν οι άμυνες και των δύο ομάδων στο πρώτο πεντάλεπτο. Η έμφαση των παικτών δόθηκε στην επίθεση με αποτέλεσμα να σημειωθούν συνολικά 30 πόντους (15-15). Η Βιλερμπάν στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της αμυντικά και κατάφερε να τρέξει σερί 7-0 (22-15). Oι Γάλλοι στην πρώτη περίοδο σημείωσαν 30 πόντους και κράτησαν τη μικρή διαφορά, που είχαν χτίσει (30-23).

Η Άλμπα Βερολίνου ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά δεν μπορούσε να πλησιάσει στο σκορ (44-36). Η Βιλερμπάν είχε τον έλεγχο στο ματς και δεν άφηνε τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 52-43 υπέρ της.

Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο μέρος το έκανε στο δεύτερο η Άλμπα Βερολίνου. Η γερμανική ομάδα με ένα μικρό κρεσέντο κατάφερε να φέρει τούμπα την αναμέτρηση και πέρασε μπροστά στο σκορ ύστερα από αρκετή ώρα (57-58). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ (73-70).

Xόουαρντ και Φοντέκιο ήταν οι πρωταγωνιστές των δύο ομάδων, καθώς ήταν η «αιχμή» του δόρατος για Βιλερμπάν και Άλμπα αντίστοιχα (62-63). Ο Φοντέκιο συνέχισε να κάνει όργια και με τέσσερις πόντους στο τελευταίο λεπτό έκανε το 93-89 για την Άλμπα και κλείδωσε τη νίκη για τους Γερμανούς 27” πριν το τέλος. Ο Έρικσον πήρε τη σκυτάλη και με 2/2 βολές έκανε το 95-89 16” πριν το φινάλε. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Άλμπα πήρε τη νίκη με 95-89.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 52-43, 73-70, 89-95

Ερυθρός Αστέρας – Χίμκι 92-81

Ο Ερυθρός Αστέρας δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στη Χίμκι, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 92-81. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά στα τελευταία λεπτά οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Ο Τζόρνταν Μίκι ήταν καυτός στο ξεκίνημα του ματς και σημείωσε τους έξι από τους οχτώ πρώτους πόντους της ομάδας του (3-8). Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν κάκιστος στο πρώτο δεκάλεπτο και σημείωσε μόλις 8 πόντους και όπως ήταν φυσικό κυνηγούσε στο σκορ (8-15).

Η σερβική ομάδα βελτιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η Χίμκι δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τα ηνία του σκορ (21-27). Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε την πίεση και κατάφερε να φτάσει σε απόσταση αναπνοής (31-33) και το ίδιο σκηνικό έμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (34-38).

Η Χίμκι παρότι ήταν αποδεκατισμένη έδειχνε ικανή γι ακόμη μία νίκη, καθώς κράταγε σε απόσταση τον Ερυθρό (43-51). Τα πράγματα δεν κύλησαν, όμως, με τον ίδιο τρόπο για τη ρωσική ομάδα. Ο Ερυθρός με εξαιρετική επιθετική λειτουργία κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς (62-60).

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να δίνουν τα πάντα για τη νίκη (66-66). Ο Ερυθρός στα τελευταία λεπτά είχε τον έλεγχο και τελικά πήρε τη νίκη με 92-81.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 34-38, 62-60, 92-81

Πηγή: ebasket.gr