Facebook Pixel Εθνική Ελλάδας: Τραγική Εθνική, έχασε με κάτω τα χέρια από την Τσεχία - Χάθηκε το όνειρο των Ολυμπιακών (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-07-05 03:44:00

Τραγική Εθνική, ήττα με κάτω τα χέρια από την Τσεχία - Χάθηκε το όνειρο των Ολυμπιακών (ΒΙΝΤΕΟ)

Βαριά ήττα για την Εθνική με 97-72 στον τελικό του ΠροΟλυμπιακού Τουρνουά. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο βρέθηκε σε κάκιστη βραδιά, έχασε πολύ εύκολα από μία μέτρια αλλά δουλεμένη ομάδα και "κλώτσησε" μοναδική ευκαιρία για να ταξιδέψει στο Τόκιο.

Εθνική Ελλάδας: Μετά από μία τραγική εμφάνιση, η Ελλάδα ηττήθηκε πολύ εύκολα από την εξαιρετική Τσεχία με 97-72 και έχασε μέσα από τα χέρια της το τελευταίο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο παρουσιάστηκε αγνώριστη, ήταν τραγική στην άμυνα κι υποτάχθηκε άνευ όρων στους Τσέχους, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ από την αρχή μέχρι το τέλος. Η γαλανόλευκη μπήκε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο στο παιχνίδι, ακριβώς όπως και με την Τουρκία, μόνο που αυτή τη φορά δεν υπήρχε γυρισμός, παρά τις όποιες προσπάθειες έγιναν στη δεύτερη περίοδο.

Μακριά από τον καλό εαυτό τους τα «βαριά χαρτιά» της Εθνικής με εξαίρεση τον Γιώργο Παπαγιάννη (14π.) και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη στο πρώτο ημίχρονο (12π.). Σε κακή μέρα βρέθηκαν οι δύο «εγκέφαλοι» της ομάδας, Νικ Καλάθης (9π. με 4/10 σουτ, 3 ασίστ και 3 λάθη) και Κώστας Σλούκας (11π. με 4/10 σουτ, 2 ασίστ και 3 λάθη).

Το ξεκίνημα της Εθνικής ήταν σαν βγαλμένο από… καρμπόν με εκείνο απέναντι στην Τουρκία. Με κακή άμυνα οι παίκτες του Πιτίνο έδωσαν την ευκαιρία στους Τσέχους να τρέξουν, να βρουν ελεύθερα σουτ και να ξεφύσουν από πολύ νωρίς. Μόλις στο 4′ η Τσεχία ήταν μπροστά στο σκορ με 11 πόντους (15-4), με την Εθνική να μην μπορεί να αντιδράσει και να μην πιέζει στην άμυνα, την ώρα που οι Τσέχοι σούταραν με 74% στα δίποντα σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο.

Η Εθνική έφερε τη διαφορά έως τους 7 πόντους με καλάθι και φάουλ του Μήτογλου (22-15), αλλά η Τσεχία συνέχιζε να ελέγχει απόλυτα το ματς και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με δέκα πόντους διαφορά (32-22).

Η Εθνική διόρθωσε την εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. Από τους 32 πόντους της πρώτης περιόδου έριξε τους Τσέχους στους 18, μειώνοντας ακόμα και στους 4 πόντους, όμως με τρίποντο του Σατοράνσκι στο φινάλε οι Τσέχοι πήγαν με το 50-43 στα αποδυτήρια. Η Ελλάδα βρήκε περισσότερες λύσεις επιθετικά, είχε καλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα, ωστόσο έδειχνε πως δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά τους Τσέχους. Κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για την Εθνική. Και εκεί χάθηκε κάθε ελπίδα για να πάρει τη νίκη που θα την έστελνε στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο. Οι Τσέχοι έκαναν ένα επί μέρους 31-11 στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν τη διαφορά και επί της ουσίας να τελειώσουν την υπόθεση νίκη και πρόκριση. Η Εθνική είχε σε πολύ άσχημη βραδιά όλα τα μεγάλα αστέρια της, αφού Σλούκας, Καλάθης και Μήτογλου ήταν εκτός αγώνα, ο Παπαγιάννης προσπαθούσε μόνος του στο πρώτο μέρος, αλλά και αυτός έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο.

Το 81-54 που διαμορφώθηκε στο φινάλε της τρίτης περιόδου έκανε την Εθνική να αναζητεί ένα… θαύμα, αλλά θαύματα δεν γίνονται. Κυρίως όταν οι παίκτες δε δείχνουν ψυχικά έτοιμοι για κάτι τέτοιο. Οι Τσέχοι δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι και το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 32-22, 50-43, 81-54, 97-72

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 20 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάλβιν 14 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχάτσικ 15 (3), Παλίζα, Πέτερκα, Σαμούρα, Σατοράνσκι 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές), Σιλμπ 8 (4/4 δίποντα), Σενάλ 9 (3/4 τρίποντα), Σιρίνα 3 (1), Βέσελι 16 (7/9 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Βιοράλ

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο, Καλάθης 9 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χρυσικόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Κασελάκης, Κατσίβελης 5 (1/1 δίποντο, 3/4 βολές), Καββαδάς, Λαρεντζάκης 12 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Μήτογλου 12 (4/6 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Σλούκας 11 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 3 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Τσεχίας: 26/34 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 12/16 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 11 επιθετικά), 25 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 19/34 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 10/15 βολές, 25 ριμπάουντ (14 αμυντικά - 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη