Facebook Pixel Euroleague: Μεγάλη νίκη της ΤΣΣΚΑ στην χώρα των Βάσκων - Πάρτι της Μπάρτσα στην έδρα της Βιλερμπάν (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-11-19 23:55:00

Η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Μπασκόνια με 80-74 στην 11η αγωνιστική της Euroleague, φτάνοντας πλέον στο 6-5, την ομάδα της Βιτόρια να έχει 4-7. Με τον Νίκολα Λαπροβίτολα να ντύνεται… Στεφ Κάρι, αφού είχε 7/12 τρίποντα, η Μπαρτσελόνα πέρασε ανέλπιστα εύκολα από την έδρα της Βιλερμπάν με 80-60.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ:

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν οι Γιοχάενς Βόιτμαν και Ουίλ Κλάιμπερν, που σημείωσαν από 16 πόντους, με τον Τορνικέ Σενγκέλια να έχει άλλους 15.

Από την πλευρά της Μπασκόνια πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουέιντ Μπόλντουϊν, που είχε 18 πόντους, με τον Στίβεν Ενόχ να έχει άλλους 14. Στους 12 ο Ντάνι Γκρέιντζερ.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε με το πόδι πατημένο στο.... γκάζι στην πρώτη περίοδο, με την ομάδα του Ιτούδη να επιθυμεί να αφήσει πίσω της την ήττα από την Μπαρτσελόνα στην περασμένη αγωνιστική. Και ο Βόιτμαν ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του δεκαλέπτου, αφού είχε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα, οδηγώντας τη «ρωσική αρκούδα» στο +15 (8-23) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπασκόνια έβγαλε αντίδραση, είδε τον Ενόχ να είναι το αντίπαλο δέος του Βόιτμαν, με τον Αμερικανό σέντερ να ολοκληρώνει το ημίχρονο με 8 πόντους και τους Ισπανούς να «ροκανίζουν« σταδιακά τη διαφορά, μειώνοντας αρχικά σε 19-30 στο 14' και στη συνέχεια σε μονοψήφιο αριθμό στο 19' (25-30), «τρέχοντας μέχρι εκείνο το σημείο σερί 17-7, με την ΤΣΣΚΑ να επαναφέρει τη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων στην ανάπαυλα (26-35).

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ιτούδη δεν είχαν διάθεση για... παιχνίδια, παρέμειναν συγκεντρωμένοι, προηγήθηκαν με 49-64 στο 33', βάζοντας γερά θεμέλια για τη νίκη, με το τελικό 80-74 να «σφραγίζει» την επιστροφή στις επιτυχίες για την ΤΣΣΚΑ μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα, παρά την τελική αντεπίθεση της Μπασκόνια στα τελευταία λεπτά του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 8-23, 26-35, 41-54, 74-80

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ:

Ο 31χρονος Αργεντινός τελείωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ όντας ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών που δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον τραυματία Νικ Καλάθη, ενώ από την άλλη πλευρά ο Έλι Οκόμπο έβαλε 17 πόντους και ο Κώστας Αντετοκούνμπο είχε μια καλή παρουσία με 8 πόντους.

Με αυτή τη νίκη η Μπαρτσελόνα έμεινε στην πρώτη θέση (9-2), αυτή τη φορά μόνο με τη Ρεάλ, καθώς η Αρμάνι ηττήθηκε, ενώ η Βιλερμπάν γνώρισε την τρίτη της διαδοχική ήττα πηγαίνοντας στο 6-5. Στην επόμενη αγωνιστική (12η) η Μπαρτσελόνα φιλοξενεί τη Ζαλγκίρις Κάουνας (26/11) και την ίδια μέρα η Βιλερμπάν παίζει στην έδρα της Μονακό.

ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΑΜΕΣΑ Η ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ

Αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες που συμπορεύονταν στο σκορ μέχρι τη στιγμή που η Μπαρτσελόνα εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων και παίρνοντας σκορ από πολλές πλευρές έτρεξε ένα τρομερό σερί 0-17 για το 9-24 (21’). Τζόουνς και Οκόμπο «ξύπνησαν» τη Βιλερμπάν, ο Αντετοκούνμπο έδωσε ενέργεια και πόντους με τη διαφορά να πέφτει στον έναν πόντο (28-29), ενώ ο Γιοκουμπάιτις έγραψε στην τελευταία επίθεση το 28-31 του ημιχρόνου.

Με τον Μίροτιτς να βάζει 8 απανωτούς πόντους και με ένα τρίποντο του Λαπροβίτολα οι Καταλανοί ξέφυγαν και πάλι με 30-42 και παρότι ο Οκόμπο έβαλε και αυτός 8 συνεχόμενους πόντους για το 47-51 (27’), η Μπαρτσελόνα βρήκε και πάλι τις λύσεις μέσα από το μακρινό σουτ του Λαπροβίτολα για το 47-62 της τρίτης περιόδου.

Ο ίδιος συνέχισε να «πυροβολάει» από τα 6,75μ. γράφοντας το 49-70 στο 32’ και αναγκάζοντας ακόμα και το κοινό των γηπεδούχων να τον χειροκροτήσει για τη… ρέντα του στα τρίποντα. H συνέχεια ήταν περισσότερο διαδικαστική με την Μπαρτσελόνα να παίρνει μια άνετη νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-12, 28-31, 47-62, 60-80.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.

Πηγή:sdna.gr