Facebook Pixel Euroleague: Εκπληκτικός Μιλουτίνοφ οδήγησε σε νίκη την ΤΣΣΚΑ στο Κάουνας - Σήκωσε κεφάλι η Αρμάνι στο Μονακό
| 2021-12-10 23:04:00

Με κορυφαίους τους Μιλουτίνοφ και Σβεντ, η ΤΣΣΚΑ πέρασε από το Κάουνας, επικρατώντας 73-51 της Ζαλγκίρις. Παρά την επικίνδυνη χαλάρωσή της στα τελευταία λεπτά, η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε 71-65 μέσα στο Μονακό, για την πρώτη νίκη έπειτα από τέσσερις σερί ήττες.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ:

Ένα ημίχρονο αντιστάθηκε η Ζαλγκίρις στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία ανέβασε… στροφές στο δεύτερο και επικράτησε 73-51, για την τέταρτη σερί της νίκη που την πήγε στο 9-5. Κορυφαίοι από την ομάδα του Ιτούδη ήταν οι Μιλουτίνοφ και Σβεντ. Ο Σέρβος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Ρώσο γκαρντ να είχε 17π. Από τους πρωταθλητές Λιθουανίας, που υποχώρησαν στο 3-11, ξεχώρισε ο Νίμπο με 11 πόντους.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά (12-11), με την ΤΣΣΚΑ να αντιδρά για το +4 (12-16). Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο οι γηπεδούχοι προέβαλαν την αντίστασή τους, με το σκορ της πρώτης περιόδου να ήταν το 18-19. Με πρωταγωνιστή τον Κλάιμπερν, η ομάδα του Ιτούδη ξέφυγε στο +9 (20-29), στο 14’. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Λιθουανοί «έσφιξαν» πολύ αμυντικά, ο ρυθμός του ματς έπεσε… κατακόρυφα και εκείνοι μείωσαν στο καλάθι (28-30), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Καταιγιστικό ξεκίνημα έκανε στο δεύτερο μέρος η ΤΣΣΚΑ, όπου με τους Χάκετ και Μιλουτίνοφ πήγε στο +11 (33-44), στο 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ιτούδη είχε τον απόλυτο έλεγχο, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +18 (39-57).

Χωρίς να ανεβάσει πολύ τις… στροφές της, η «ομάδα του στρατού» είχε τα ηνία του παιχνιδιού και στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 73-51.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 28-30, 39-57, 51-73

ΜΟΝΑΚΟ - ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ:

Από την αρχή είχε το προβάδισμα η Αρμάνι Μιλάνο, με τη Μονακό να προβάλει την αντίστασή της και να μένει κοντά (12-13) μέχρι το 6’. Έκτοτε, οι Ιταλοί βελτιώθηκαν ακόμη περισσότερο στην άμυνα και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +12 (14-26). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στη δεύτερη περίοδο, με το σύνολο του Μεσίνα να είχε τον έλεγχο, φτάνοντας στο +16 (23-39), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, το μόνο που άλλαξε ήταν ένα 4-0 των γηπεδούχων, που διαμόρφωσε το 27-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Ούτε στο δεύτερο μέρος άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης, με την Αρμάνι να είχε τον πλήρη έλεγχο και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +13 (44-57). Απέναντι στην απογοητευμένη Μονακό, οι παίκτες του Μεσίνα πήγαν στο +20 (47-67), στο 33’. Ωστόσο, στη συνέχεια οι Ιταλοί άρχισαν να… σβήνουν, με τους γηπεδούχους να παίρνουν αυτοπεποίθηση και να πλησιάζουν στο -6 (65-71), στο 38’. Όμως, στα τελευταία λεπτά κανείς δεν σκόραρε και το σκορ έμεινε εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 27-39, 44-57, 65-71

Πηγή: sportfm.gr