Facebook Pixel Μονακό - Βιλερμπάν: Εδραιώθηκε στην πεντάδα η Μονακό, εύκολα τη Βιλερμπάν με "καυτό" Λόιντ!
| 2023-02-10 22:16:00

Εδραιώθηκε στην πεντάδα η Μονακό, εύκολα τη Βιλερμπάν με "καυτό" Λόιντ!

Μία κυρίαρχη Μονακό από την αρχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Βιλερμπάν, την οποία νίκησε 87-75 και ανεβαίνοντας στο 15-9, έμεινε γερά στην πρώτη πεντάδα.

Σε παράσταση για έναν… ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι με τη Βιλερμπάν η Μονακό, η οποία επικράτησε με το άνετο 87-75 και ανέβηκε στο 15-9, το οποίο τη διατηρεί στην πρώτη πεντάδα.

Παράλληλα, η ομάδα του Πριγκιπάτου έφτασε στο 4/4 απέναντι στην ASVEL φέτος, καθώς εκτός από τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκας είχε νικήσει και στα δύο ματς πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους Μονεγάσκους ο Λόιντ με 19 πόντους.

Από νωρίς είχε η Μονακό το προβάδισμα (12-5), η οποία έχοντας τον πλήρη έλεγχο ξέφυγε στο +12 (25-13), στο 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, η Βιλερμπάν βελτιώθηκε και έτσι έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-21).

Με επιμέρους σκορ 8-1 μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, για το +14 (36-22), στο 12’. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον ρυθμό να ήταν στα… κόκκινα και τη Μονακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +10 (50-40).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε η αναμέτρηση και στο δεύτερο μέρος, με τη Μονακό να είχε σταθερά ένα διψήφιο προβάδισμα (65-52), μέχρι το 26’. Ωστόσο, στη συνέχεια η Βιλερμπάν πίεσε αμυντικά και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση έκλεισε την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 2-11, μειώνοντας στο -4 (67-63).

Με μπροστάρη τον Μοτιεγιούνας, η Μονακό πήγε ξανά στο +11 (75-64), στο 33’. Έκτοτε, η ομάδα του Πριγκιπάτου δεν έχασε τα ηνία και με τον Οκόμπο να βάζει και εκείνος το… λιθαράκι του, πήρε τη νίκη με το τελικό 87-75.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 50-40, 67-63, 87-75

Πηγή: sport-fm.gr