Facebook Pixel Euroleague: Φουλ για 8αδα η Μακάμπι - Νίκησε με ανατρποπη και την Μπάγερν - Άνετη επικράτηση της Ρεάλ με Ζαλγκίρις
| 2023-02-23 23:54:00

Η Μπάγερν είχε τον έλεγχο του αγώνα για τρία δεκάλεπτα, όμως με ανατροπή διαρκείας στην τέταρτη περίοδο και μεγάλα σουτ από Μπράουν και Μπόλντουιν, η Μακάμπι Τελ Αβίβ γύρισε το παιχνίδι, έφτασε στη νίκη (90-82) και παρέμεινε στο κυνήγι μιας θέσης στην οκτάδα. Χάρη σε ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε εύκολα τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 96-69, παραμένοντας σε άμεση επαφή με την κορυφή της Euroleague.

Euroleague: Το παιχνίδι κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου είχε υψηλό βαθμό δυσκολίας για την Μακάμπι Τελ Αβίβ, κάτι που φάνηκε και στην πράξη. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας για τρία δεκάλεπτα κυνηγούσε στο σκορ, όμως όταν ήρθαν τα κρίσιμα, Λορένζο Μπράουν και Ουέιντ Μπόλντουιν ανέλαβαν δράση.

Οι δύο γκαρντ ήταν καθοριστικοί για την «ομάδα του λαού», που έφτασε στη νίκη και παρέμενε στο κυνήγι της οκτάδας. Με το αποτέλεσμα αυτό η Μακάμπι ανέβηκε στο 13-12, την ώρα που η Μπάγερν υποχώρησε στο 9-16.

Ο Μπράουν μέτρησε 27 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 34'30'' στο παρκέ, με τον Μπόλντουιν να ακολουθεί με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ για την Μακάμπι.

Στην αντίπερα όχθη, οι 19 πόντοι του Κόρεϊ Ουόλντεν και οι 14 του Αντρέας Ομπστ δεν ήταν αρκετοί, με τους Βαυαρούς να μην καταφέρνουν να φτάνουν στη νίκη, παρά το γεγονός πως είχαν τον έλεγχο για 30 αγωνιστικά λεπτά.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους Μάρτιν και Ουίνστον να βγαίνουν μπροστά (8-8, 4'). Νίμπο και Μπόλντουιν ανέλαβαν δράση, με την Μακάμπι να χτίζει διαφορά (14-10, 6'). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην Μπάγερν, που με τους Γκιφάι και Ομπστ να «συνδέονται» με το καλάθι κατάφερε να ισοφαρίσει σε 18-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Βαυαροί συνέχισαν να σκοράρουν έξω από τη γραμμή των 6,75μ και με τον Σίλι να φωνάζει παρών πήραν τα ηνία του αγώνα (21-24, 12'). Ο Χάντερ μπήκε στην εξίσωση, αλλά η αντίδραση της Μακάμπι ήταν άμεση, με τον Μπόλντουιν να μειώνει (25-27, 13'). Η ομάδα του Τρινκιέρι είχε τον έλεγχο και με τους Ουίνστον και Μπαμπ ανέβασε τη διαφορά ξανά (28-34, 15'). Η Μακάμπι είχε μπλοκάρει πλήρως και ο Ουόλντεν με νέο τρίποντο έφερε την Μπάγερν στο +9 (28-37, 16'). Ο Κόλσον έδωσε λύσεις στην Μακάμπι, η οποία μείωσε (35-39, 18'). Οι παίκτες του Κάτας συνέχισαν να πιέζουν, με τον Σόρκιν να μειώνει ακόμα περισσότερο, πριν ο Ουόλντεν γράψει το 39-44, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο Τελ Αβίβ.

Η Μπάγερν διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και στο δεύτερο μέρος, με τους Μπόνγκα και Ουίνσον να δίνουν λύσεις (39-50, 22'). Η αντίδραση της Μακάμπι ήρθε με τον Ουέιντ Μπόλντουιν να σκοράρει και να μαζεύει τη διαφορά (48-53, 24'). Η άμυνα των παικτών του Κάτας ήταν αποτελεσματική και με τον ΝτιΜπαρτολομέο να φωνάζει παρών η ομάδα του Τελ Αβίβ έμενε μέσα στο ματς (51-56, 26'). Η Μπάγερν είχε απάντηση σε κάθε ξέσπασμα της Μακάμπι και κρατούσε το προβάδισμα με τον Ουέιλερ-Μπαμπ (57-64, 28'). Οι παίκτες του Τρινκιέρι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, παρά τις προσπάθειες του Σόρκιν (61-67).

Η Μακάμπι μπήκε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και με τους Κόλσον-ΝτιΜπαρτολομέο να συνδέονται με το καλάθι κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού (73-71, 33'). Η Μπάγερν δεν άφησε την Μακάμπι να χτίσει διαφορά, ισοφαρίζοντας με τον Ομπστ (74-74, 34'). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν στα μέτρα τους το παιχνίδι, με τον Μπράουν να γίνεται αιχμή του δόρατος (81-75, 36'). Ο Ουόλντεν προσπάθησε να κρατήσει μέσα στο ματς την Μπάγερν, αλλά ένα μεγάλο καλάθι του Μπόλντουιν, έφερε την Μακάμπι στο +5 σε κρίσιμο σημείο (87-82, 39'). Οι παίκτες του Κάτας κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος και έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά τους για μια θέση στην οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 61-67, 90-82.

Ρεάλ Μαδρίτης - Ζαλγκίρις Κάουνας:

Χάρη σε ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε εύκολα τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 96-69, παραμένοντας σε άμεση επαφή με την κορυφή της Euroleague. Οι Μαδριλένοι, που χρωστούν και ένα παιχνίδι, βρίσκονται πλέον στο 17-7, πιάνοντας τον Ολυμπιακό στην πρώτη θέση, ενώ η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 13-12 και οριακά εκτός οκτάδας.

Ανταγωνιστική για... 13' η Ζαλγκίρις

Αρκετά ανταγωνιστική παρουσιάστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις, η οποία προηγήθηκε 2-6, με τον Μπραζντέικις να απαντάει στους συνεχόμενους πόντους του Ταβάρες για το 15-17. Ο Γκος με τρίποντο έβαλε τη Ρεάλ μπροστά (20-19) και την κράτησε κοντά στο σκορ στο τέλος της περιόδου (22-24).

Το ίδιο μοτίβο στο παιχνίδι συνεχίστηκε μέχρι το 13',  όταν οι γηπεδούχοι έβαλαν το πόδι στο γκάζι για να ξεφύγουν. Με σερί των Πουαριέ και Γιαμπουσέλε η Ρεάλ έτρεξε σερί 11-0 για το 39-27 και με τον Μούσα να δίνει επιθετικές λύσεις το ημίχρονο έκλεισε στο 53-38.

Ξέφυγε και δεν κοίταξε πίσω η Ρεάλ

Το μομέντουμ πλέον ήταν ξεκάθαρα υπέρ των γηπεδούχων που συνέχισαν να σκοράρουν, αφήνοντας τους Λιθουανούς ακόμα πιο πίσω. Ο Ντεκ έγραψε για πρώτη φορά το 20+ στη διαφορά (59-38) και με τον Ταβάρες να... συνδέεται ξανά με το καλάθι διαμορφώθηκε το 74-45, λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η απόσταση διατηρήθηκε σε επίπεδα που δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν σε κάτι παραπάνω από μία αξιοπρεπή ήττα. Τελικώς η Ρεάλ κράτησε τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 20 πόντους, φτάνοντας στη νίκη με 96-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 53-38, 76-52. 96-69

Πηγή: sdna.gr