Facebook Pixel Sportdog.gr | Συγκλονιστική η Ελλάδα, έκανε μυθική ανατροπή κόντρα στους Σέρβους με τρομερό Ρογκαβόπουλο
| 2023-02-24 21:12:00

Η Εθνική μας έπαιξε με αρκετές απουσίες κόντρα στους Σέρβους και έκανε μια τεράστια ανατροπή που της έδωσε τη νίκη στην παράταση, παρότι το κίνητρο άνηκε στους Πλάβι. Τρομερή και η ατμόσφαιρα του κόσμου!

Η Εθνική Ελλάδος κέρδισε με 97-92 την Σερβία, η οποία καιγόταν για το ματς, κάνοντας σπουδαία ανατροπή από το -13, με τον Ρογκαβόπουλο να κάνει εμφάνιση καριέρας και... μεταγραφής, τελειώνοντας το ματς που κρίθηκε στην παράταση με 28 πόντους, ενώ έβαλε 11 στο έξτρα πεντάλεπτο!

Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς είδε την ομάδα του να χάνει την ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση στα γήπεδα των Φιλιππίνων, της Ινδονησίας και της Ιαπωνίας. Οι Σέρβοι πιέζονται, αλλά ίσως και να μη χρειαστεί να νικήσουν τη Μεγάλη Βρετανία αν εκείνη επικρατήσει εντός έδρας απόψε του Βελγίου.

Τα στατιστικά

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Φλιώνης 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μωραΐτης 23 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 9 (1), Ρογκαβόπουλος 28 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 4, Χουγκάζ 8 (5 ριμπάουντ), Γόντικας 6, Κουζέλογλου 1, Πάπας, Τολιόπουλος 3 (1), Τσαλμπούρης 2

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Ντάνγκουμπιτς 6 (1/5 σουτ, 4/4 βολές), Νταβίντοβατς 11 (2), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1), Γιάραμαζ 7 (1), Ραντάνοβ 7, Γέρεμιτς 9 (3), Γιόβιτς 5 (8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 24 (9/12 δίποντα, 6/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Ρίστιτς 10 (5/5 δίποντα), Σίμανιτς, Ουσκόκοβιτς

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 18/35 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 22/24 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 14 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη, 26 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Σερβίας: 23/37 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 19/29 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 12 επιθετικά), 25 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη, 23 φάουλ

Το ματς:

Ο αγώνας ξεκίνησε και για τις δύο ομάδες αρκετά... νωχελικά, με τον Αλέξα Ραντάνοφ να ανοίγει το σκορ με 1/3 βολές, σε φάουλ που του είχε κάνει ο Φλιώνης, 1.22΄ μετά την έναρξη του αγώνα. Στη συνέχεια ο ρυθμός ήταν... κάκιστος και το πρώτο καλάθι εντός πεδίας μπήκε για 3 από τον Π. Καλαϊτζάκη με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών. Στη συνέχεια άνοιξε κάπως ο ρυθμός με τους Σέρβους να τρέχουν ένα 2-9 σερί με τρίποντο του Γέρεμιτς. Οι Σέρβοι ήταν αρκετά άστοχοι στις βολές (2/7) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε χάρη σε επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Μιλουτίνοφ για το 8-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Χατζηδάκη για το 10-15, ωστόσο ο Ρίστιτς και ο Ραντάνοφ χτύπησαν μέσα στην ρακέτα για το 12-19. Ο Σέρβος σέντερ έκανε και το 13-21, ενώ εκεί πήρε τάιμ άουτ ο Μανωλόπουλος, με τον Ρογκαβόπουλο και τον Μωραϊτη να δίνουν ένα μίνι 5-0 στην Γαλανόλευκη για το 18-21. Ο Χουγκάζ με τη σειρά του έκανε το 20-21, ωστόσο εκεί οι Σέρβοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι και το 20-21 έγινε σε λίγα λεπτά 22-30, μετά από νέο καλάθι του Ραντάνοφ. Ο Μωραϊτης έδωσε νέα λύση με τρίποντο για το 25-30, ωστόσο Γιόβιτς σε δημιουργία και Μιλουτίνοφ σε εκτέλεση πλήγωναν σταθερά την Ελλάδα με το σκορ στο πρώτο μέρος να διαμορφώνεται από τρίποντο του Σίμανιτς για το 30-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική Ελλάδος είχε αρκετή διάθεση για να μπορέσει να είναι ανταγωνιστική, ωστόσο οι Γιόβιτς και Μιλουτίνοφ συνέχισαν να δημιουργούν θέματα, μέχρι που ο πρώτος πήγε στον πάγκο, μιας και απόκτησε... τραυματισμό, ενώ ο Μουράτος και ο ΚαλαΪτζάκης έβγαλαν αρκετή ενέργεια με τρίποντα, με τον Μωραϊτη να κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ για το 43-53, ωστόσο ο Γόντικας έκανε ένα επιθετικό φάουλ, στερώντας την ευκαιρία από την γαλανόλευκη να μειώσει κάτω από τους 10. H Eθνική μας πάλευε σταθερά για να μειώσει τη διαφορά, ωστόσο η έλλειψη εμπειρίας της στερούσε το να μπορέσει να κυνηγήσει με αξιώσεις την ολική ανατροπή, παρά την ενέργεια που έβγαζε. Κάπως έτσι ο Μιλουτίνοφ έστειλε τη διαφορά στους 12 για το 50-62, ωστόσο εκεί μίλησε ο Μωραιτης που έβαλε 5 σερί πόντους και ένα αδιανόητο buzzer beater από το... ένα τρίποντο στο άλλο, για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με το 55-62 υπέρ των Σέρβων.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με βολές του Ρογκαβόπουλου για το 57-62, ωστόσο ο Γέρεμιτς έβαλε τρίποντο για το 57-65, τελειώνοντας ένα 7-0 γαλανόλευκο σερί. Γενικότερα ο τραυματισμός του Γιόβιτς έκοψε την δημιουργία των Σέρβων και κάπως έτσι το 50-62 έγινε 69-68 με 2/2 βολές του Χουγκάζ και ενώ απέμεναν 4.18΄ για το τέλος του αγώνα. Ο Μωραιτης συνέχισε να πυροβολεί τα αντίπαλα καλάθια και έκανε το 71-68, αναγκάζοντας τον Πέσιτς να πάρει time out, μιας και οι Σέρβοι... έτρεμαν. Παρόλα αυτά το time out απέδωσε... καρπούς και το σκορ έγινε 73-75 μετά από κάρφωμα του Μιλουτίνοφ και ενώ απέμεναν 2.28΄ για το τέλος. Στη συνέχεια το ματς έγινε για τα καλά ντέρμπι και ο Γιάραμαζ αστόχησε σε τρίποντο για να δώσει τη νίκη στους Σέρβους, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση, με το σκορ στο 80-80! Στο έξτρα πεντάλεπτο μίλησε ο συγκλονιστικός Ρογκαβόπουλος, ο οποίος έβαλε τρία τρίποντα, κάνοντας... όργια με ψυχρές εκτελέσεις και ο Χατζηδάκης έπαιξε μυθικές εμφανίσεις τον Μιλουτίνοφ ενώ έβαλε παλικαρίσιο καλάθι για το 91-87 και ενώ απέμεναν 34 δευτερόλεπτα για τον αγώνα!

Η Εθνική μας είδε τον Νταβιντόβατς να βάζει τρίποντο για το 93-92, ωστόσο Μωραιτης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ βάζοντας 2/2 βολές, ενώ έμεναν 6.7 δεύτερα με το σκορ στο 95-92. Σε εκείνο το σημείο πήγε στις βολές ο Ρογκαβόπουλος που έκανε μυθική, ανεπανάληπτη εμφάνιση και έκανε 2/2 βολές για το 97-92 που ήταν το τελικό σκορ!