Facebook Pixel Euroleague: "Αυτοκτονία" Ερυθρού Αστέρα στο ντεμπούτο Καμπάτσο - Φοβερός Μίροτιτς "καθάρισε" για τη Μπάρτσα (Vid)
| 2023-03-02 22:14:00

Οι Σέρβοι έχασαν... δικό τους παιχνίδι από τη Μπάγερν στο Μόναχο (87-80), ενώ οι Καταλανοί επικράτησαν εύκολα της Ζαλγκίρις (93-74)

Μπάγερν Μονάχου - Ερυθρός Αστέρας 87-80

Ο Ερυθρός Αστέρας ήθελε πάση θυσία τη νίκη στο Μόναχο για να ρεφάρει την εντός έδρας ήττα από την Άλμπα. Φάνηκε να το πετυχαίνει, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο έπαθε μπλακ άουτ και η ψυχωμένη Μπάγερν έκανε την ανατροπή για το τελικό 87-80.

Με τη νίκη αυτή η Μπάγερν ανέβηκε στο 10-16, τραβώντας έτσι τον Ερυθρό Αστέρα μακριά από την πρώτη οκτάδα και τα πλέι οφ, με τη σερβική ομάδα να πέφτει στο 11-15, την στιγμή που στην 8η θέση το ρεκόρ είναι στο 13-12 (Μπασκόνια, Μακάμπι, Βαλένθια).

Διαρκείς εναλλαγές στο προβάδισμα

Μοιρασμένο και με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Καμπάτσο να μπαίνει στο 6' της αναμέτρησης για την επανεμφάνισή του στη Euroleague και ένα λεπτό αργότερα με τρίποντο έκανε το 11-13. Ο ίδιος με βολές μαζί με τον Μίτροβιτς έκαναν 16-23, πριν ο Λούσιτς κλείσει με ένα απίθανο τρίποντο την περίοδο στο 19-23.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και τα δύο σερί τρίποντα των Σίλεϊ και Ουίνστον έφεραν την Μπάγερν στο +8 (33-25) για πρώτη φορά, όμως ο Βιλντόζα φρόντισε να κρατήσει τον Ερυθρό Αστέρα σε κοντινή απόσταση. Λαζάρεβιτς και Ντόμπριτς απάντησαν με τα δικά τους τρίποντα και έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο ισορροπημένο 41-38.

Βαυαρική αντεπίθεση με σερί 14-0

Eπιθετική αφλογιστία χαρακτήρισε το παιχνίδι των γηπεδούχων στα 7,5 λεπτά της τρίτης περιόδου, καθώς έχοντας πετύχει μόλις ένα καλάθι, είδαν την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να ξεφεύγει με 43-52, τρέχοντας ένα συνολικό επιμέρους σκορ 2-16. Γκιφάι και Λούσιτς έφεραν την Μπάγερν ξανά κοντά (48-52), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 50-56.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήθελε να καθαρίσει το ματς. Νέντοβιτς και Βιλντόζα έδωσαν εκ νέου το σύνθημα στο δρόμο για τη διψήφια διαφορά (60-68), όμως ο Λούσιτς με δύο διαδοχικά και αναπάντητα τρίποντα έφερε το ματς στο καλάθι (66-68). Και πάλι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με τον Νέντοβιτς (66-75 στο 35'), όμως η Μπάγερν δεν τα παρατούσε. Με τον Γκιλίσπι να κερδίζει μάχες στη ρακέτα και τους Ομπστ, Ουόλντεν να σκοράρουν από τα 6,75μ. η Μπάγερν προσπέρασε προσπέρασε 80-75 στο 39' με σερί 14-0!

Ουέιλερ-Μπαμπ και Ουόλντεν πέτυχαν ακόμα δύο μεγάλα καλάθια για το καθοριστικό 84-77 στα 20'' πριν το τέλος και τον Ερυθρό Αστέρα να μην μπορεί να αντιδράσει...

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-38, 50-56,  87-80

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα.

Μπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις 93-74

Την εξαιρετική φόρμα της επιβεβαίωσε σε ακόμα ένα παιχνίδι της Euroleague η Μπαρτσελόνα, με τους Καταλανούς να φτάνουν εύκολα στη νίκη κόντρα στην Ζαλγκίρις (93-74), με οδηγό τον Νίκολα Μίροτιτς.

Σταθερά σε απόσταση... βολής από την κορυφή παρέμεινε η Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου απέναντι στην Ζαλγκίρις και έφτασε στη 18η νίκη της στη σεζόν (18-8 το ρεκόρ της).

Η ομάδα του Κάουνας με εξαίρεση την πρώτη περίοδο δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι στους «Μπλαουγκράνα», που πανηγύρισαν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους στη σεζόν. Με το αποτέλεσμα αυτό μάλιστα η ομάδα του Κάουνας υποχώρησε στο 13-13, με το πέρας 26 αγωνιστικών.

Το δίδυμο Νίκολα Μίροτιτς (28π, 9/11 σουτ) και Τόμας Σατοράνσκι (12π, 5ασ) έκανε τη... δουλειά για την Μπαρτσελόνα, την ίδια στιγμή που η Ζαλγκίρις είχε για πρώτο σκόρερ τον Ίγκνας Μπραζντέικις με 15 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Λαουρίνας Μπιρούτις.

Η Ζαλγκίρις μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να πάρεει τα ηνία με τους Μπραζντέικις και Ουλανόβας να δίνουν λύσεις (3-6, 2'). Μίροτιτς και Βέσελι ανέλαβαν δράση, με την Μπαρτσελόνα να ανατρέπει την κατάσταση (11-10, 6'). Βέσελι και Μίροτιτς συνέχισαν να σκοράρουν για τους Καταλανούς, διατηρώντας τον έλεγχο (16-14, 8'). Μπιρούτις και Ντίμσα έβαλαν προσωρινά την Ζαλγκίρις σε θέση οδηγού, αλλά το τρίποντο του Μίροτιτς ήταν ο επίλογς του πρώτου δεκαλέπτου, για το 19-17.

Τα τρίποντα έδωσαν λύση στην Μπαρτσελόνα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και με τους Σανλί-Τόμπι να φωνάζουν παρών η διαφορά ανέβηκε (28-20, 12'). Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Γιοκουμπάιτις δεν το επέτρεψε (32-24, 15'). Η Μπαρτσελόνα είχε το μομέντουμ και με τον Σατοράνσκι ανέβασε τη διαφορά (38-29, 17'). Ο Μίροτιτς ακολούθησε τον συμπαίκτη του, η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να πλησιάσει και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (44-33, 19'). Ο Λεκαβίτσιους προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Αμπρίνες με 2/2 βολές «μίλησε» στο φινάλε του ημιχρόνου για το 46-36 της Μπαρτσελόνα.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Μίροτιτς να παραμένει συνδεδεμένος με το καλάθι (53-40, 23'). Ο Χέιζ προσπάθησε να μειώσει, αλλά Λαπροβίτολα και Κάλινιτς δεν το επέτρεψαν (60-44, 25'). Μίροτιτς και Σατοράνσκι ήταν... on fire και η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους για την Μπαρτσελόνα (74-48, 27'). Ο Μπιρούτις προσπάθησε να μειώσει, αλλά οι Καταλανοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο, για το 77-54 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε το προβάδισμά της. Η Ζαλγκίρις έκανε προσπάθεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι με τον Λεκαβίτσιους, μειώνοντας σε 84-70 στο 36', αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο της κατάστασης και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, επιβεβαιώνοντας την καλή τους φόρμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 46-36, 77-54, 93-74.