Facebook Pixel Euroleague: Διέλυσε την Μακάμπι με ανατροπή η Μονακό - Άντεξε για ένα ημίχρονο η Άλμπα κόντρα στην Παρτιζάν
| 2023-03-03 00:01:00

Χάρη σε ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο η Μονακό έφερε στα μέτρα της το παιχνίδι με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, έφτασε στη νίκη (86-67) και παρέμεινε σε τροχιά τέταρτης θέσης. Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Παρτιζάν προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Άλμπα Βερολίνου, φτάνοντας σε άνετη επικράτηση με 88-74

Euroleague: Με σταθερό ρυθμό η Μονακό διεκδικεί θέση στην πρώτη τετράδα. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πάτησε γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με επί μέρους 15-0 μετέτρεψε το 58-59 στο φινάλε της γ' περιόδου σε 73-59 στο 35', ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι.

Οι Μονεγάσκοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους ως το φινάλε και πήραν αυτό που ήθελαν. Με το αποτέλεσμα αυτό ανέβηκαν στο 16-10, την ώρα που η Μακάμπι υποχώρησε στο 13-13, με το πέρας 26 αγωνιστικών.

Ο Τζόρνταν Λόιντ με 18 πόντους και 4 ασίστ εδωσε τον τόνο στην ομάδα του, με τον Ντόντα Χολ να κάνει πολλή δουλειά κοντά στο καλάθι (12π, 8ρ), ενώ 12 πόντους και 5 ασίστ πρόσθεσε ο Μάικ Τζέιμς και 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ ο Ελί Οκόμπο.

Από πλευράς Μακάμπι Τελ Αβίβ, οι 17 πόντοι του Ουέιντ Μπόλντουιν και οι 16 του Μπόνζι Κόλσον δεν ήταν αρκετοί, με την «ομάδα του λαού» να παθαίνει μπλακ άουτ στο πρώτο 5λεπτο της τέταρτης περιόδου και να χάνει την επαφή της με το σκορ.

Με το πόδι στο... γκάζι μπήκε η Μονακό και χάρη στους Λόιντ και Τζέιμς έχτισε διαφορά με το «καλημέρα» (9-0, 3'). Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και τον Ντιαλό να ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά (14-2, 4'). Ο Οκόμπο μπήκε στην εξίσωση, ο Τζέιμς συνέχισε να σκοράρει και η διαφορά ανέβηκε (21-7, 6'). Η Μακάμπι έδειξε σημάδια αντίδρασης και μείωσε με Μπόλντουιν και Μπράουν (21-14, 7'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με χάρη σε Μπλόσομγκεϊμ και Χολ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +13 για το 30-17.

Η άμυνα της Μακάμπι ήταν αποτελεσματική και με τον Μπόλντουιν να αναλαμβάνει δράση η διαφορά μειώθηκε (30-23, 13'). Ο Μπόνζι Κόλσον ανέλαβε δράση και η Μακάμπι πλησίασε ακόμα περισσότερο, ελέγχοντας τον ρυθμό (32-30, 15'). Ο Μοτεγιούνας έδωσε... ανάσα στην Μονακό, αλλά ο Άνταμς φώναξε παρών μειώνοντας για την ομάδα του (36-34, 18'). Η άμυνα της ομάδας του Τελ Αβίβ ήταν άκρως αποτελεσματική και ο Σόρκιν έφερε το παιχνίδι στα ίσια (36-36, 19'). Ο Τζόρνταν Λόιντ όμως, έγραψε τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου, για το 39-36 της Μονακό.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με την Μακάμπι να ισοφαρίζει με τον Μπόλντουιν (43-43, 23'). Η Μονακό έβρισκε λύσεις με Χολ και Λόιντ, αλλά η Μακάμπι έμενε σταθερά στο κατόπι της (49-49, 27'). Μπόλντουιν και ΝτιΜπαρτολομέο ανέλαβαν δράση για την Μακάμπι, με την ομάδα του Κάτας να περνάει μπροστά (54-56, 28'). Ο Μονέκε με προσωπικές ενέργειες έβαλε τη Μονακό μπροστά, αλλά ο Μπράουν «μίλησε» τελευταίος στο τρίτο δεκάλεπτο, για το 58-59 της Μακάμπι.

Η Μονακό ανέβασε την ένταση στο παιχνίδι της και χάρη σε Λόιντ και Ντιαλό πήρε τα ηνία ξανά (65-59, 33'). Ο Οκόμπο φώναξε παρών για το +9 της ομάδας του (68-59, 34'). Το μομέντουμ ήταν στα χέρια των παικτών του Ομπράντοβιτς, που με τον Χολ ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (73-59, 35'), με το σερί να φτάνει στο 15-0. Η Μακάμπι έσπασε το ρόδι 4'23'' για το τέλος με τον Χίλιαρντ και έδειξε να έχει και πάλι σφυγμό με τον Κόλσον (73-65, 36'). Η απάντηση της Μονακό ήταν άμεση, με τον Χολ να ανεβάζει εκ νέου τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (77-65, 37'). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα ως το τέλος, δεν απειλήθηκαν από την Μακάμπι και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 39-36, 58-58, 86-67.

Παρτιζάν - Άλμπα Βερολίνου:

Οι Γερμανοί έβαλαν δύσκολα στην Παρτιζάν στο πρώτο ημίχρονο, με τους «ασπρόμαυρους» του Βελιγραδίου να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-19, όμως η Άλμπα με επί μέρους 22-25 στη δεύτερη περίοδο πήγε στο ημίχρονο στο +2 (42-44).

Η Παρτιζάν, όμως σοβαρεύτηκε στη τρίτη περίοδο και με το εντυπωσιακό 35-9 επί μέρους, ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας 24 πόντων (77-53).

Το μόνο που κατάφερε η Άλμπα στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν να μειώσει την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, με την Παρτιζάν να έχει ρίξει ρυθμό μετά την καταιγιστική τρίτη περίοδο.

Ο Αλέξα Αβράμοβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έχοντας 19 πόντους και 2 ασίστ, με τον Κέβιν Πάντερ να ακολουθεί με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 5 πόντους.

Για την Άλμπα ξεχώρισε ο Μάοντο Λο που είχε 15 πόντους και 3 ασίστ, ενώ ο Τζον Τίμαν είχε 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-44, 77-53, 88-74

Πηγή: sdna.gr