O Ολυμπιακός κέρδισε την Μπαρτσελόνα για δεύτερη φορά φέτος με 77-70!

Στο 19-8 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (10-3 εντός και 9-5 εκτός έδρας), που ξεπέρασαν την εκτός έδρας βαριά ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο! Ο κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ενώ από κοντά ήταν και ο Σακίλ ΜακΚίσικ! Αρκετά καλή δουλειά ειδικά στην άμυνα από τον Ταρίκ Μπλακ, ενώ κλασικά ο Βεζένκοφ μίλησε την κατάλληλη στιγμή.

Στο 18-9 έπεσαν οι Καταλανοί (10-4 εντός και 8-5 εκτός έδρας), που έχασαν για δεύτερη φορά φέτος από τον Ολυμπιακό και θα υστερούν σε πιθανή ισοβαθμία μαζί του.

Ο αγώνας ανάμεσα σε Ολυμιακό και Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με έναν αρκετά κακό ρυθμό στο επιθετικό σκέλος, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα ανοίξει το σκορ με τον Σανλί μετά από 1.40! Μάλιστα, για να βάλει το πρώτο καλάθι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα χρειάστηκε να περάσουν 3.45΄, μετά από διπλή προσπάθεια του Βεζένκοφ! Ο Σανλί απάντησε στην επόμενη επίθεση με τρίποντο για το 2-7 και ο Μίροτιτς έκανε το 2-9, με τους δύο να απειλούν στθαερά τους γηπεδούχους. Ο Γουόκαπ και ο Φαλ έδωσαν προσωρινές λύσεις για το 7-9, ωστόσο με καλάθι του Λαπροβίτολα η διαφορά πήγε στους 9 για το 8-17. Το πρώτο ερυθρόελυκο τρίποντο ήρθε μετά από 9΄, με τον Παπανικολάου να το βάζει για το 11-18. ωστόσο η πρώτη περίοδος διαμορφώθηκε με buzzer beater του Βέσελι για το 11-20, μετά από την 5η ασίστ του εκπληκτικού Λαπροβίτολα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ξανά με καλάθι της Μπαρτσελόνα για το 11-22 με τον Γιοκουμπάιτις και ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ξανά περισσότερα από 3΄ για να βρει το πρώτο του καλάθι με τρίπντο του Λαρεντζάκη, ωστόσο αυτό αποτέλεσε την αφύπνιση για να βρουν οι ερυθρόλευκοι μομέντουμ... πνίγοντας την Μπάρτσα στο κομμάτι της άμυνας. Κάπως έτσι το 11-22 έγινε μέσα σε 3΄ 23-22 σε ένα 12-0 σερί που διαμόρφωσε ο Κώστας Σλούκας με το πρώτο του καλάθι εντός πεδιάς. Το σερί τελείωσε με 1/2 βολές του Σατοράνσκι και με 4 σερί πόντους του Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα έκανε νέο προσπέρασμα για το 24-27! Εν τέλει ένα buzzer beater του Μακίσικ έκανε το 29-27 για να διαμορφωθεί το σκορ στο πρώτο ημίχρονο!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένος με τον Γουόκαπ να κάνει το 31-27, ωστόσο οι Ισπανοί έβαλαν τρία τρίποντα μέσα σε 2΄, με τον Κάλινιτς να κάνει το 36-36. Οι Ισπανοί προσπαθούσαν με Μίροτιτς και Κάλινιτς να μπουν ξανά στην εξίσωση του αγώνα, ωστόσο ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 46-41, ενώ απέμεναν 2.29΄ για το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός είχε ξεφύγει και με 6 για το 48-42 του Φαλ, ο Σανλί έστειλε ξανά το ματς στουε 3 με τρίποντο, ωστόσο και αυτή η περίοδος τελείωσε με καλάθι του Μακίσικ για το 50-45.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 53-45, ενώ απάντησε κατευθείαν ο Λαπροβίτολα που ήταν τρομερός σε όλο το ματς, για το 53-48. Ο Χίγκινς έκανε με νέο τρίποντο το 53-51, ωστόσο ο Μακίσικ έβαλε το τρίτο του τρίποντο για άμεση απάντηση. Ο Μπλακ εκτόξευσε τη διαφορά στους 8 για το 59-51, ωστόσο Μίροτιτς και Χίγκινς έστειλαν ξανά τη διαφορά στους 4 για το 61-57. Ο Λαρεντζάκης με νέο δικό του τρίποντο έκανε το 66-60, ωστόσο Χίγκινς έβαλε τρίποντο στο τέλος της επίθεσης για το 67-63, με το ματς να είναι θρίλερ στα τελευταία λεπτά.

Το... κερασάκι στην ερυθρόλευκη τούρτα το έβαλε με τρίποντο από το σπίτι του ο Βεζένκοφ για το 70-63 ενώ απέμεναν 2.00΄ για το ματς. Ο Χίγκινς έβαλε 2/2 βολές, ωστόσο ο Βεζένκοφ σκόραρε ξανά και ο Βούλγαρος πήρε και ένα αρκετά κρίσιμο ριμπάουντ. Το τελειωτικό χτύπημα ήρθε από τον Λαρεντζάκη με το 4ο του τρίποντο για το 75-65! Ουσιαστικά το τελικό σκορ διαμορφώθηκε κατά βάση με τις βολές του Λαπροβίτολα που έκανε το 77-70.