Facebook Pixel Ερυθρός Αστέρας - Εφές Αναντολού: Διαστημικός Καμπάτσο οδήγησε τον Αστέρα σε μεγάλη νίκη κόντρα στην Εφές - Βλέπουν 8αδα οι Σέρβοι
| 2023-03-08 23:27:00

Διαστημικός Καμπάτσο οδήγησε τον Αστέρα σε μεγάλη νίκη κόντρα στην Εφές - Βλέπουν 8αδα οι Σέρβοι

Ο Φακούντο Καμπάτσο έκανε πράγματα και θαύματα απέναντι στην Αναντολού Εφές και οδήγησε σε σημαντική νίκη τον Ερυθρό Αστέρα (94-75), διατηρώντας τον στη μάχη της οκτάδας στην Euroleague.

Ερυθρός Αστέρας - Εφές Αναντολού: Στο Aleksandar Nikolic Hall ο Ερυθρός Αστέρας επέβαλε τον δικό του νόμο. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς αντιμετώπισε την Αναντολού Εφές, που παρατάχθηκε χωρίς τους Βασίλιε Μίσιτς και Σέιν Λάρκιν, με τις απουσίες των δύο σπουδαίων γκαρντ να παίζουν ρόλο στην έκβαση του αγώνα.

Ο Αστέρας είχε σε τρομερή κατάσταση τον Φακούντο Καμπάτσο, που έκανε τα... πάντα στο παρκέ. Πιο συγκεκριμένα μέτρησε 22 πόντους με 7/8 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, δίνοντας τον τόνο στην ομάδα του. Από... κοντά και ο Όγκνιεν Ντόμπριτς με 15 πόντους, ενώ 10πόντους και 3 ασίστ είχε ο Μπεν Μπέντιλ.

Από την Εφές, οι 16 πόντοι του Άντε Ζίζιτς και οι 15 του Ροντεριγκ Μπομπουά δεν ήταν αρκετοί, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να υποχωρεί στο 13-13, την ίωρα που οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στο 12-15.

Η Εφές μπήκε καλύτερα στο παρκέ και βρίσκοντας λύσεις από τον Τουντσέρ μπήκε σε θέση οδηγού (7-13, 5'). Ο Βιλντόζα προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Μπομπουά δεν το επέτρεψε (9-17, 6'). Ο Ντόμπριτς ανέλαβε δράση για τον Αστέρα, ροκανίζοντας τη διαφορά με υπομονή (16-19, 8'). Ο Ουίλ Κλάμπερν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και η Εφές έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 για το 20-25.

Ο Καμπάτσο προσπάθησε να αλλάξει την ροή του αγώνα, αλλά Κλάιμπερν και Ντάνστον δεν το επέτρεψαν, με την Εφές να ελέγχει το τέμπο (26-34, 13'). Ο Νέντοβιτς ανέλαβε δράση, η άμυνα των γηπεδούχων είχε βρει λύσεις και με τον Καμπάτσο να ακολουθεί το προβάδισμα άλλαξε χέρια (36-34, 15'). Ο Πετρούσεφ μπήκε στην εξίσωση, με τους γηπεδούχους να κρατούν τον έλεγχο (40-36, 16'). Ο Ζίζιτς φώναξε παρών και το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (40-40, 17'). Ο Φακούντο Καμπάτσο ανέλαβε δράση στα τελευταία λεπτά και με προσωπικές ενέργειες έδωσε προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα στο τέλος του ημιχρόνου (49-45).

Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς μπήκαν με... φόρα στο δεύτερο μέρος και ο Ντόμπριτς έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-45, 22'). Η Εφές είχε υπομονή στο παιχνίδι της, ο Εμπαγιέ ανέλαβε δράση και η διαφορά μειώθηκε (59-56, 27'). Ο Βιλντόζα έδωσε ανάσα, όμως και πάλι ο Εμπαγιέ φώναξε παρών (64-61, 28'). Ο Μπράιαντ ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό με καλάθι και φάουλ (66-67), όμως ο Πετρούσεφ είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο για το 68-67.

Ο Φακούντο Καμπάτσο βρήκε ρυθμό και ο Αστέρας κράτησε τον έλεγχο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (74-70, 33'). Ο Αργεντινός είχε πάρει φόρα, η Εφές είχε κολλήσει πλ΄ρηως και η διαφορά ανέβηκε (78-70, 34'). Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ο Βιλντόζα έφερε και πάλι σε διψήφια επίπεδα το προβάδισμα της ομάδας του (83-72, 35'). Ο Μίτροβιτς πήρε τη σκυτάλη στην επίθεση, με τον Αστέρα να ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά (88-74, 37'). Μέχρι το φινάλε το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Ερυθρό Αστέρα να φτάνει σε σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 49-45, 68-67, 94-75.

Πηγή: sdna.gr