Facebook Pixel Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός, κέρδισε με εκατοστάρα και μυθικό Βεζένκοφ τον ΠΑΟΚ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-03-26 21:11:00

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα και κόντρα στον ΠΑΟΚ με τον Βεζένκοφ να βάζει... σβηστός 26 πόντους.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το σερί του και επικράτησε με 100-70 τον ΠΑΟΚ!

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέστρεψε στον πάγκο, μετά από απουσία δύο αγώνων και οι ερυθρόλευκοι άφησαν πίσω την κακή παρένθεση του αγώνα με την Παρτίζαν, παίρνοντας μια άνετη νίκη και κάνοντας φέτος το 20/20 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Σάσα Βεζένκοβ έκανε ότι ήθελε, μετρώντας 26 πόντους (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/6 βολές), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη μόλις σε 18'32" συμμετοχής. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Τάιλερ Πόλι με 23 πόντους.

GR0301107770000077774574485

Ο αγώνας ξεκίνησε με τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ και καλάθι του Φαλ, για να κάνει ο Μαργαρίτης και ο Ράιλι το 5-8, με 5 σερί πόντους του Αμερικανού. Ο Παπανικολάου με τη σειρά του έβαλε δύοσ ερί τρίποντα για το 11-8, ωστόσο Σαλούστρος και Φράνκε έκαναν το 16-17, 3.45΄ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ, ωστόσο ο Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με βολές για το 30-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδειξε πως δεν αστειευόταν και μετέτρεψε το σκορ σε 37-22 αναγκάζοντας τον Τακιανό να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου να απειλήσει και αυτό τελείωσε με τον Μπολομπόι να κάνει το 49-30 για το πρώτο μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και στους 20 με τον Σλούκα να κάνει το 59-39 και να στέλνει τη διαφορά στους 20.  Ο Ολυμπιακός πάτησε... φρένο και έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 12 για να κάνει ο Μπλακ το 66-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε πλήρως, με τον Λαρεντζάκη να κάνει ότι ήθελε από τα 6.75 και ο Πίτερς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το 92-63, 2.40 πριν το τέλος του ματς. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με βολές από τον ΠΑΟΚ για το 98-70, ενώ ο ΠΑΟΚ κάλεσε time out παρότι έχανε για 28 και απέμεναν 20 δεύτερα