Ημέρα ντροπής για το ελληνικό μπάσκετ με τον 4ο τελικό ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό να μην ολοκληρώνεται με υπαιτιότητα των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κατακτάει το 2ο συνεχόμενο του νταμπλ! Για την ιστορία ο αγώνας διακόπηκε με το σκορ στο 35-63 και ενώ απέμεναν 2.42΄ για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Για την ιστορία ο Ολυμπιακός είχε το επιμέρους σκορ και στα τρία δεκάλεπτα με 15-24, 11-24 και 9-15. ενώ όσον αφορά τους πρωταγωνιστές σε... ρυθμούς τριπλ νταμπλ ήταν ο Γουόκαπ με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ διψήφιοι με 11 πόντοις ήταν οι Βεζένκοφ και Πίτερς! Κανένας πράσινος δεν είχε περισσότερους από 6 πόντους!

Το πιο αξιοσημείωτο ενός αγώνα που είχε φτάσει ο Ολυμπιακός ακόμη και στο +32 είναι πως όλοι οι πράσινοι παίκτες είχαν αρνητικό συντελεστή για όσο πάτησαν στο παρκέ.

Το ματς:

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει διάθεση να κυριαρχήσει! Ο Πίτερς άνοιξε το σκορ  και ο Φαλ έκανε το 4-0, για να βγάλουν οι πράσινοι μια αντίδραση με Γκριγκόνις και Γουίλιαμς για να γίνει το 5-4.

Στη συνέχεια ο Γκριγκόνις έκανε το 7-7 και ο Ολυμπιακός πάτησε το πόδι στο γκάζι σε εκείνο το σημείο ,με το 7-7 να γίνεται μέσα σε 3΄ 9-20! Ένα σερί που τελείωσε ο Μαντζούκας με τρίποντο. Μάλιστα οι πράσινοι έκαναν και το 15-22, ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Φαλ για το 15-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και δεν κοίταξε πίσω, παρότι το πρώτο καλάθι το έβαλε ο Καλαϊτζάκης για το 17-24!

Το 17-24 πάντως δεν ευνόησε τον Παναθηναϊκό, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί μέσα σε λίγα λεπτά, για να γίνει το 17-24, 17-32 με κάρφωμα του Μπόλομποι. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να κάνει το 21-32 με προσωπικούς πόντους του Αγραβάνη. Αυτό δεν πτόησε τον Ολυμπιακό, ο οποίος μετέτρεψε το 21-32 σε 26-48, με τρίποντο του Σλούκα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Αξίζει να σημειωθεί πως 2΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου πέρασε στο ματς και ο Νίκος Παππάς στο πιθανότατα τελευταίο του ματς με την πράσινη φανέλα και ενδεχόμενως γενικότερα ως αθλητής.

Ενώ αρκετοί θα περίμεναν οι πράσινοι να βγάλουν αντίδραση στην τρίτη περίοδο, αντ΄ αυτού ο Ολυμπιακός έκανε το 26-53, ενώ οι Λι και Παπαγιάννης έκαναν διαδοχικά air ball. Κάτι που έκανε και ο Γκριγκόνις, για να κάνει ο Βεζένκοφ το 26-55. Ο Λι έβαλε το πρώτο του τρίποντο και καλάθι στο ματς, για το 29-55, ωστόσο ο Φαλ έκανε το 31-57. Η διαφορά έφτασε και στο 31-60, αλλά και στο 31-63 με δύο σερί τρίποντα του Πίτερς. Aξίζει να σημειωθεί πως με το σκορ στο 35-63 και ενώ απέμεναν 2.46΄ για το τρίτο δεκάλεπτο, ο αγώνας διακόπηκε οριστικά.