Facebook Pixel Sportdog.gr | «Άλωσε» και την Πόλη η Πόρτο - Πέρασε αήττητη μαζί με τη Σάλκε - Στο Europa η Γαλατά (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2018-12-11 21:55:00

Αδιάφορη, αλλά έφυγε με το διπλό (2-3) η ομάδα του Σέτζιο Κονσεϊσάο.

Τι κι αν ήταν αδιάφορη; Η Πόρτο νίκησε και την Γαλατασαράι με 3-2 μέσα στην Κωνσταντινούπολη και προκρίθηκε ως πρώτη φυσικά, αλλά και αήττητη!

Το σκορ στην Τουρκία άνοιξε ο Φελίπε στο 17' και ο Μαρεγκά έκανε το 0-2 στο 42' με πέναλτι, προτού μειώσει σε 1-2 η Γαλατά με πέναλτι του Φεγκουλί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 57' ο Σέρτζιο Ολιβέιρα έγραψε το 1-3 για την Πόρτο, με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τον Ντερντιγιόκ στο 65' και να χάνουν μεγάλη ευκαιρία στο 67' να φέρουν το ματς στα ίσια με τον Φεγκουλί που έχασε πέναλτι.

Το 2-3 παρέμεινε μέχρι το τέλος κι έτσι η Πόρτο πήρε τη πρόκριση ως αήττητη και η Γαλατά το εισιτήριο για το Europa League, αφού παρά την ήττα της, είδε την Λοκομοτίβ Μόσχας να χάνει με 1-0 από την Σάλκε (προκρίθηκε ως δεύτερη) στην Γερμανία με ένα γκολ του Σεπφ στο τέλος και να μένει τέταρτη.