Facebook Pixel Euroleague: Νέα απίστευτη εμφάνιση Αρμάνι και Μήτογλου - Δεν σηκώνει... κεφάλι η Εφες
| 2021-10-15 23:40:00

Νέα απίστευτη εμφάνιση Αρμάνι και Μήτογλου - Δεν σηκώνει... κεφάλι η Εφες

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Αναντολού Εφές με σκορ 75-71 και έκανε το 4-0 στην EuroLeague, αφήνοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης δίχως νίκη στη regular season.

Euroleague: H Αρμάνι Μιλάνο διεύρυνε το αήττητο σερί της στην EuroLeague, την ώρα που η Εφές δεν έχει καταφέρει να κάνει... σεφτέ επειτα από τέσσερις αγωνιστικές.

Ο αγώνας

Η Αναντολού Εφές άρχισε καλύτερα το ματς στο Μιλάνο και προηγήθηκε 7-16 με τις βολές του Φίλιπ Πετρούσεφ. Μάλιστα ο Βασίλιε Μίτσιτς ευστόχησε σε τρίποντο για το +9 των Τούρκων (10-19, 8:49) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 16-21 για τους φιλοξενούμενους. Η Αρμάνι Μιλάνο πίεσε όμως ο Μίτσιτς σκόραρε για το 20-28 κι εν συνεχεία ο Ροντρίγκ Μπομπουά διαμόρφωσε το 25-34 στο 14:32. Σε εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση των Ιταλών που έκαναν επιμέρους σκορ 17-2 και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-36! Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα είχαν 7/13 τρίποντα (53.9%) και μοίρασαν 12 ασίστ αντί 5 της Εφές. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ο Χολ έκανε το 58-46 ενώ ο Τζέριαν Γκραντ ευστόχησε πίσω από τα 6μ75 για το 63-49 στο 30'. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο, μειώνοντας σε 73-68 με το τρίποντο του Μοερμάν στα 55". Ο Μήτογλου αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια ο Μοερμάν κέρδισε φάουλ στα 28.6", κάνοντας το 73-69 με 1/2 βολές. Παρ' όλα αυτά, ο Ντιλέινι κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο στα 8.5", κλειδώνοντας τη νίκη της Αρμάνι που επικράτησε με 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-36, 63-49, 75-71.

Πηγή: gazzetta.gr