Facebook Pixel Premier League: Λύτρωση στις καθυστερήσεις - Τεράστια ανατροπή για την Άρσεναλ - Απίθανο αυτογκόλ στο 93! (Vid)
| 2023-02-18 16:45:00

Οι Κανονιέρηδες βρέθηκαν κοντά σε νέα γκέλα, όμως λυτρώθηκαν από αυτογκόλ του Μαρτίνες έπειτα από φοβερό σουτ του Ζορζίνιο στο 93' και πέτυχαν ένα ακόμα γκολ στις καθυστερήσεις και επικράτησαν 4-2 στην έδρα της Άστον Βίλα.

Η Αρσεναλ τα κατάφερε στο «Βίλα Παρκ» στις καθυστερήσεις κόντρα στην Αστον Βίλα, στο πρώτο ματς για την 24η αγωνιστική της Premier League. Nίκησε με 4-2 και συνεχίζει δυνατά τη μάχη με τη Μάντσεστερ Σίτι για την κατάκτηση του φετινού τίτλου, καθώς επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μπέρμιγχαμ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Γουότκινς, για να ισοφαρίσει η Αρσεναλ με τον Σάκα (16'). Οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ με τον Κουτίνιο (31'), για να ισοφαρίσουν πάλι οι «κανονιέρηδες» με τον Ζιντσένκο στο 61ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες και ενώ όλα έδειχναν πως δεν θα άλλαζε το σκορ, στις καθυστερήσεις μετά από προσπάθεια του Ζορζίνιο ο Εμιλιάνο Μαρτίνες με αυτογκόλ έδωσε προβάδισμα στο συγκρότημα του Αρτέτα, ενώ ο Μαρτινέλι διαμόρφωσε το τελικό 4-2 στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Άστον Βίλα-Άρσεναλ                 2-4

(5' Γουότκινς, 31' Κουτίνιο-16' Σάκα, 61' Ζιντσένκο, 90'+3 αυτ. Μαρτίνες, 90'+8 Μαρτινέλι)