Facebook Pixel Bundesliga: Η Μπάγερν την πάτησε από τον κακό της δαίμονα - Η Γκλάντμπαχ φούντωσε τη μάχη του τίτλου (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-02-18 19:16:00

"Δώρο" σε Ντόρτμουντ και Ουνιόν Βερολίνου έκανε η Γκλάντμπαχ, που πέτυχε τη μεγάλη έκπληξη και νίκησε με 3-2 τη Μπάγερν Μονάχου!

Ο Νταγιό Ουπαμεκανό αντίκρισε την κόκκινη κάρτα μόλις στο 8ο λεπτό και η Μπάγερν Μονάχου πλήρωσε αυτή την αποβολή με την ήττα της με 3-2 στην έδρα της Γκλάντμπαχ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Bundesliga, δίνοντας νέα σημασία στη διεκδίκηση του τίτλου, καθώς αν νικήσει αύριο η Ουνιόν Βερολίνου, στην έδρα της, τη Σάλκε, θα βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η αποβολή του Γάλλου σέντερ μπακ «πλήγωσε» την ομάδα της Βαυαρίας, η οποία προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να αντισταθμίσει το αριθμητικό μειονέκτημα.

Η Μπορούσια προηγήθηκε με τον Στιντλ (13'), οι πρωταθλητές ισοφάρισαν με τον Τσούπο-Μοτίνγκ (35'), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και πήραν τη μεγάλη νίκη με τα γκολ των Χόμφαν (55') και Τουράμ (84'), ενώ η Μπάγερν μείωσε στο τελικό σκορ με γκολ του Τελ στις καθυστερήσεις.

Στο μεταξύ η Φράιμπουργκ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και πήρε τη νίκη στην έδρα της Μπόχουμ με 2-0, ενώ η Λειψία κατάφερε να πάρει τη σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Βόλφσμπουργκ με 3-0.

Τέλος, η Στουτγκάρδη με τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο ξανά στο κέντρο της άμυνας της πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή εμφάνιση της και επικράτησε με 3-0 της Κολωνίας.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής στην Bundesliga:

Άουγκσμπουργκ-Χοφενχάιμ                1-0