Facebook Pixel Premier League: Οδηνηρή γκέλα για Μάντσεστερ Σίτι - Την "ξέρανε" η Νότιγχαμ στο 84’! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-02-18 19:13:00

Οδηνηρή γκέλα για Μάντσεστερ Σίτι - Την "ξέρανε" η Νότιγχαμ στο 84’! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη έκανε τη ζημιά στη Μάντσεστερ Σίτι και πήρε βαθμό... χρυσάφι με 1-1.

Η Μάντσεστερ Σίτι «αυτοκτόνησε» στο Νότιγχαμ, καθώς είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη κόντρα στην τοπική ομάδα (1-1), χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς, για την 24η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε με τον Μπερνάντο Σίλβα (41'), έχασε πολλές ευκαιρίες και το πλήρωσε, καθώς ο Γουντ ισοφάρισε στο 84ο λεπτό και «πλήγωσε» την πρωταθλήτρια Αγγλίας.

Από εκεί και πέρα δυσκολεύουν τα πράγματα για τον Γκρέιαμ Πότερ στον πάγκο της Τσέλσι, μετά την ήττα-σοκ στο Λονδίνο από την ουραγό της βαθμολογίας Σαουθάμπτον με 1-0.

Οι «μπλε» παρά τα εκατοντάδες εκατ. ευρώ των μεταγραφών ηττήθηκε και πλέον ο Αγγλος τεχνικός είναι πιθανό να δει την πόρτα της εξόδου.

Νωρίτερα, η Αρσεναλ «απέδρασε» με μεγάλο διπλό από το «Βίλα Παρκ» επικρατώντας στις καθυστερήσεις με 4-2 επί της Αστον Βίλα και συνεχίζει δυνατά τη μάχη με τη Μάντσεστερ Σίτι για την κατάκτηση του φετινού τίτλου, καθώς επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μπέρμιγχαμ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Γουότκινς, για να ισοφαρίσει η Αρσεναλ με τον Σάκα (16'). Οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ με τον Κουτίνιο (31'), για να ισοφαρίσουν πάλι οι «κανονιέρηδες» με τον Ζιντσένκο στο 61ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες και ενώ όλα έδειχναν πως δεν θα άλλαζε το σκορ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από προσπάθεια του Ζορζίνιο ο Εμιλιάνο Μαρτίνες με αυτογκόλ, έδωσε το προβάδισμα με 3-2 στο συγκρότημα του Αρτέτα, που «σφράγισε» το μεγάλο τρίποντο με τον Μαρτινέλι διαμόρφωσε στο 90'+8' (4-2).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Άστον Βίλα-Άρσεναλ                 2-4

(5' Γουότκινς, 31' Κουτίνιο-16' Σάκα, 61' Ζιντσένκο, 90'+3 αυτ. Μαρτίνες, 90'+8 Μαρτινέλι)

Μπρέντφορντ-Κρίσταλ Πάλας          1-1