Facebook Pixel Premier League: Με ψυχή πρωταθλήτριας! Η Άρσεναλ λυτρώθηκε στο θρίλερ με γκολ στο 97’ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-03-04 19:08:00

Με ψυχή πρωταθλήτριας! Η Άρσεναλ λυτρώθηκε στο θρίλερ με γκολ στο 97’ (ΒΙΝΤΕΟ)

Φοβερή ανατροπή για τους Κανονιέρηδες και δραματική νίκη με 3-2 επί της Μπόρνμουθ! Νίκησε τη Λιντς η Τσέλσι, νέα γκέλα για την Τότεναμ που έχασε από τη Γουλβς.

Premier League: Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ αρχικά με 1-0 με γκολ στα 9 δευτερόλεπτα (!) και εν συνεχεία με 2-0, η Άρσεναλ νίκησε 3-2 τη Μπόρνμουθ χάρη σε γκολ του Νέλσον στο 90+7' και ξέφυγε 5 βαθμούς από τη Μάντσεστερ Σίτι (σ.σ. νίκησε νωρίτερα τη Νιούκαστλ).

Δύσκολα έβαλε στην Αρσεναλ η Μπόρνμουθ, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Premier League, αλλά η χρυσή αλλαγή του Μίκελ Αρτέτα ο Νέλσον κατάφερε να της χαρίσει τη νίκη στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με 3-2, μετά από συναρπαστικό ματς. Ετσι οι «κανονιέρηδες» διατήρησαν τους πέντε βαθμούς της διαφοράς από τη Μάντσεστερ Σίτι και συνεχίζουν να ονειρεύονται την κατάκτηση του τίτλου.

Η Μπόρνμουθ αιφνιδίασε την Αρσεναλ με το γκολ του Μπίλινγκ μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα (!), ενώ στο 57' ο Σένεσι έκανε το 2-0, σκορπώντας απογοήτευση και ανησυχία σε πάγκο και κερκίδες των γηπεδούχων. Ο Πάρτεϊ μείωσε στο 62' και ο Γουάιτ ξεσήκωσε τους φιλάθλους ισοφαρίζοντας στο 70ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλη άμυνα και ο Νέλσον τη λύτρωσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων!

Την ίδια ώρα η Τότεναμ γνώριζε την ήττα στην έδρα της Γουλβς με 1-0 και έχασε πολύτιμο έδαφος στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης, ενώ οι «λύκοι» με το γκολ του Τραορέ στο 82ο λεπτό πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και συνεχίζουν την πορεία για να διασφαλίσουν την παραμονή τους στην κατηγορία και την επόμενη αγωνιστική σεζόν.

Στο μεταξύ η Μπράιτον συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις και νίκησε εύκολα με 4-0 τη Γουέστ Χαμ, οδηγώντας πιθανότατα τον Ντέιβιντ Μόιες στην πόρτα της εξόδου από τον πάγκο της ομάδας του Λονδίνου. Αντίθετα ο Γκρέιαμ Πότερ πήρε χρόνο μετά τη νίκη της Τσέλσι επί της Λιντς με 1-0.

Νωρίτερα, η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε το εμπόδιο της Νιούκαστλ, νίκησε με 2-0 και συνεχίζει να καταδιώκει την πρωτοπόρο Αρσεναλ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν απέδωσε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, αλλά βασιζόμενη στην ατομική ποιότητα των παικτών της πήρε τη νίκη με τα γκολ των Φιλ Φόντεν (15') και Μπερνάντο Σίλβα (67').

Από την πλευρά της η Νιούκαστλ συνέχισε τις μέτριες εμφανίσεις το τελευταίο διάστημα και έμεινε πίσω στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης, που ανοίγει την πόρτα του Champions League. Συνοπτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μάντσεστερ Σίτι-Νιούκαστλ   2-0