Facebook Pixel Superleague 2: Επέστρεψε... φορτσάτος στη δράση ο ΠΑΟΚ Β’ και σάρωσε τον ΠΑΟ με 4άρα - Ασταμάτητη η Κηφισιά (Vid)
| 2023-03-10 17:01:00

Ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ στην επανέναρξη της Superleague 2 και πήρε εμφατική νίκη με 4-1 επί του Τριφυλλιού.

Η μπάλα κύλησε ξανά στη Super League 2, μετά από περίπου ενάμιση μήνα διακοπής, με το εναρκτήριο ματς της 14ης αγωνιστικής του Α΄ ομίλου να φέρνει αντιμέτωπες στο ΟΑΚΑ τις Β΄ ομάδες του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του βορρά» πέτυχε τρία γκολ στα πρώτα 13 λεπτά της αναμέτρησης και έφτασε στη νίκη με 4-1, πιάνοντας (προσωρινά τουλάχιστον) στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας την ΑΕΛ.

Ο Μπράντονιτς μόλις στο 2΄, ο Πανίδης στο 7΄ και ο Γκορντεζιάνι στο 13΄ ήταν οι σκόρερ των φιλοξενούμενων, με τους «πράσινους» (που είχαν δοκάρι στο 5΄ με τον Μπιλάλ) να μειώνουν στο 16΄ με τον Ταβάρες. Η αποβολή του Βουτσά στο 27΄ άφησε το «τριφύλλι» με δέκα παίκτες και ουσιαστικά «έσβησε» το ματς, με τον Χατζηστραβό να διαμορφώνει στο 81΄ το τελικό σκορ.

15. Θεσπρωτός ΑΣ       6
* Με αφαίρεση τριών (3) βαθμών τιμωρήθηκε ο Απόλλων Λάρισας από το Διαιτητικό Δικαστήριο.

Η μακρά διακοπή του πρωταθλήματος της Super League 2 δεν στάθηκε ικανή να... εκτροχιάσει το «τρένο» της Κηφισιάς, που πέρασε νικηφόρα και από την Καλαμάτα και συνεχίζει την προέλασή της προς την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Η αθηναϊκή ομάδα επικράτησε 2-1 της «μαύρης θύελλας», στο εναρκτήριο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής, και αύξησε σε πέντε βαθμούς τη διαφορά της από την Καλλιθέα, στην κορυφή του Α΄ ομίλου. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν ο Τετέι στο 28΄ και ο Κουιρουκίδης με πέναλτι στο 51΄, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Πασά (μόλις το δεύτερο γκολ που δέχθηκε η Κηφισιά στο φετινό πρωτάθλημα).

15. ΠΑΟ Ρουφ             0

* Εκκρεμεί η τύχη των αγώνων ΠΑΟ Ρουφ - Επισκοπή (9η - μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής) και Ολυμπιακός Β΄ - Κηφισιά (10η - αποχώρησαν στο 23΄ οι γηπεδούχοι), ενώ θα οριστεί εκ νέου η αναμέτρηση Ηρόδοτος - ΑΕΚ Β’ (10η αγωνιστική).

* Από τον Ολυμπιακό Β΄ έχουν αφαιρεθεί πέντε (5) βαθμοί από το τρέχον πρωτάθλημα και άλλοι τόσοι από το επόμενο, για το παιχνίδι κόντρα στην Athens Kallithea FC (7η Αγωνιστική).