Facebook Pixel Premier League: Νέα "ζημιά" για την Τσέλσι στο 90’ - Γκέλα και η Τότεναμ σε ματσάρα με 6 γκολ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-03-18 22:12:00

Η Τσέλσι ισοφαρίστηκε από την Έβερτον στο φινάλε του αγώνα, ενώ η Τότεναμ έμεινε στο 3-3 με την ουραγό Σαουθάμπτον. Όλα τα αποτελέσματα της Premier League.

Η Τσέλσι δεν κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της μαχητικής Εβερτον, η οποία πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, στο τέλος, με 2-2, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Premier League, κάνοντας ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού. Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε με τον Φέλιξ (52'), τα «ζαχαρωτά» ισοφάρισαν με τον Ντουκουρέ (69'), ο Χάβερτζ με πέναλτι (76') έδωσε ξανά την πρωτοπορία στους «μπλε», αλλά η ομάδα του Σον Ντάις πήρε τον πολύτιμο βαθμό με τον Σιμς στο 89ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Τότεναμ δεν κατάφερε στις καθυστερήσεις να πάρει τη νίκη μέσα στην έδρα της Σαουθάμπτον, μένοντας στο 3-3. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δεν πήρε τους τρεις βαθμούς και έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια για να παραμείνει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, που δίνει δικαίωμα συμμετοχής στο Champions League την επόμενη αγωνιστική περίοδο, μολονότι προηγούνταν από το 75ο λεπτό με 3-1.

Οι «άγιοι», τελευταίοι στη βαθμολογία, δεν είχαν άλλα περιθώρια και πάλεψαν, καταφέρνοντας τουλάχιστον να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με το εύστοχο πέναλτι του αρχηγού, Γουόρντ-Πράουζ.

Στο μεταξύ η Λιντς πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο «Μολινό» επί της Γουλβς με 4-2 και ενίσχυσε σημαντικά τη προσπάθεια παραμονής της στην κατηγορία. Να σημειωθεί πως οι «λύκοι» έμειναν στο τέλος με εννιά παίκτες λόγω αποβολής των Οτο (84') και Νούνιες (90'+9').

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Νότιγχαμ Φόρεστ-Νιούκαστλ     1-2 (26΄ Ντένις - 45΄+2, 90+3΄πεν. Ισακ)
Άστον Βίλα-Μπόρνμουθ          3-0 (7' Λουίζ, 80' Ράμσεϊ, 89' Μπουεντία)
Μπρέντφορντ-Λέστερ            1-1 (32' Γιένσεν-52' Μπαρνς)
Σαουθάμπτον-Τότεναμ           3-3 (46' Ανταμς, 78' Γουόλκοτ, 90'+ Γουόρντ Πράουζ-45' Πόρο, 65' Κέιν, 74' Πέρισιτς)
Γουλβς-Λιντς                  2-4 (65' Οτο, 73' Κούνια-6' Χάρισον, 49' Εϊλινγκ, 62' Κρίστενσεν, 90' Ροντρίγκο)
Τσέλσι-Έβερτον                2-2 (52' Φέλιξ, 76' πεν. Χάβερτζ-69' Ντουκουρέ, 89' Σιμς)