Facebook Pixel Δύο έδρες για ταμείο
| 2017-03-20 12:14:00

Δύο έδρες για ταμείο

Ολοκληρώθηκε η ανάλυση των αγώνων της Δευτέρας και η επιλογή μας είναι να στηρίξουμε δύο έδρες.

Βίρτους Εντέλα – Σαλερνιτάνα

Η Βίρτους αναδείχθηκε ισόπαλη δίχως τέρματα στο εκτός έδρας παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην ισχυρή νεοφώτιστη Μπενεβέντο. Βρίσκεται 2 πόντους πίσω από την προνομιούχο 8άδα και αναμένεται να δώσει μάχη μέχρι τέλους έτσι ώστε να συμμετάσχει στα πλέι οφ ανόδου με τον ανταγωνισμό για τις συγκεκριμένες θέσεις να είναι πολύ μεγάλος. Από την άλλη, η Σαλερνιτάνα επιβλήθηκε απόλυτα δίκαια της Μπρέσια με σκορ 2-0 στο εντός έδρας παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση. Έχει διαφορά 4 πόντων από τη ζώνη των μπαράζ του υποβιβασμού, όμως δεν μπορεί να αισθάνεται σε καμία περίπτωση εφησυχασμένη. Τι θα ποντάρουμε; Η Βίρτους Εντέλα παρουσιάζεται πολύ ισχυρή μέσα στο γήπεδό της και θέλει το τρίποντο, με το οποίο μπαίνει πάλι στην πρώτη 8άδα. Η Σαλερνιτάνα παρουσιάζει μέτριο αγωνιστικό πρόσωπο μακριά από την έδρα της παίζοντας με πρωταρχικό στόχο την αποφυγή της ήττας. Θα δώσουμε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ασφαλής επιλογή ο ασιατικός άσος με χάντικαπ -0,25.

Βίρτους Εντέλα – Σαλερνιτάνα 1 -0.25 (1.88)

Πλατανιάς – Ηρακλής

Την περασμένη αγωνιστική, ο Πλατανιάς επικράτησε 1-0 της Βέροιας στα Περιβόλια. Βαρετό παιχνίδι στο ξεκίνημα αλλά η αποβολή αντίπαλου παίκτη στο 23ο λεπτό άλλαξε τα δεδομένα. Ο κρητικός σύλλογος ανέλαβε άμεσα τον έλεγχο και άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό με κεφαλιά του Μουνάφο. Από εκεί και πέρα διατήρησε με άνεση το προβάδισμα και είχε λίγες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο. Επέστρεψε στις νίκες και στα γκολ μετά τις δύο εκτός έδρας ήττες από ΑΕΚ και Ξάνθη για το Κύπελλο και το πρωτάθλημα αντίστοιχα. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου παραμένει στη διεκδίκηση μίας θέσης στα play offs και ως γηπεδούχος σε 15 φετινά επίσημα παιχνίδια έχει ηττηθεί μόνο από την Ξάνθη! Από την μεριά του, την προηγούμενη αγωνιστική ο Ηρακλής ήρθε ισόπαλος 1-1 με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στο Καυτανζόγλειο. Ήταν πιο κινητικός στο πρώτο ημίχρονο αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 37΄με πέναλτι. Στο δεύτερο μέρος είδε τους πράσινους να χάνουν πολλές ευκαιρίες, προτού ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Τελάντερ στο 73ο λεπτό. Έκτη διαδοχική εντός έδρας ισοπαλία και έκτη συνολικά εντός έδρας με σκορ 1-1. Παραμένει εντός της ζώνης του υποβιβασμού αλλά ταυτόχρονα ζωντανός στη διεκδίκηση της παραμονής αλλά ως φιλοξενούμενος έχει απολογισμό 1-2-8 και μόλις πέντε γκολ στο ενεργητικό του. Ποια είναι η επιλογή μας; Μετά και τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου, ο Πλατανιάς έχει την ευκαιρία να προσπεράσει στην 6η θέση και να διατηρήσει ζωντανό το όνειρο των play offs. Μαχητικός ο Ηρακλής αλλά σπάνια παίρνει βαθμούς ως φιλοξενούμενος και τα Περιβόλια είναι δύσκολη έδρα.