| 2017-03-23 13:21:00

Λάτιν επιλογές για ταμείο

Με τις αναμετρήσεις από τα προκριματικά της Νοτίου Αμερικής θα κάνουμε παιχνίδι σήμερα.

Αργεντινή – Χιλή

Η εποχή Μπάουσα στο... τιμόνι της Αργεντινής δεν είχε ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο, καθώς στα τέσσερα πρώτα ματς που ο έμπειρος τεχνικός έκατσε στον πάγκο της «αλμπισελέστε», δεν είχε καταφέρει να πάρει νίκη. Αυτή ήρθε στο πέμπτο ματς, κόντρα στη Κολομβία την περασμένη αγωνιστική, εντός έδρας με το επιβλητικό 3-0. Το ματς για την παρέα του Μέσι ήταν κάτι παραπάνω από οριακό, καθώς η πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ έχει δυσκολέψει αφάνταστα. Είναι εκτός τετράδας και στη 5η θέση που είναι τώρα, θα αναγκαστεί να δώσει μπαράζ. Βέβαια έχει πολύ δρόμο ακόμα. Η αποψινή αντίπαλος της, είναι μπροστά της με δύο βαθμούς και αν την κερδίσει μπαίνει αυτή στη 4αδα και οι Χιλιανοί πέφτουν εκτός απευθείας πρόκρισης. Όσο για τη Χιλή; Είναι οριακά εντός της προνομιούχο τετράδας που δίνει απευθείας «εισιτήριο» για τα τελικά του Μουντιάλ και πάει στο Μπουένος Άιρες για να διατηρήσει ή να αυξήσει τη διαφορά της από τη 5η της βαθμολογίας Αργεντινή. Στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της για τα προκριματικά, υποδέχθηκε την Ουρουγουάη και παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-1 από το 17', ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και έφτασε στη μεγάλη νίκη με 3-1, καθώς έκανε την ολική ανατροπή στο δεύτερο μέρος. Ήταν οριακό ματς και έδειξε χαρακτήρα. Τα δύο παιχνίδια που ακολουθούν με Αργεντινή και Βενεζουέλα, μπορεί να κρίνουν εν πολλοίς για το ποια ομάδα θα έχει το πλεονέκτημα της απευθείας πρόκρισης. Τι θα ποντάρουμε; Ματς που μπορεί να κρίνει πολλά στη μάχη της τετράδας. Η Αργεντινή θέλει μόνο νίκη, ενώ η Χιλή και με η ισοπαλία είναι ευχαριστημένη. Το σετ των αποδόσεων είναι για γέλια, με την «αλμπισελέστε» στο 1.50, τη στιγμή που της έχει πάρει τον... αέρα η «ρόχα». Επιθετικά υπερόπλα εκατέρωθεν στο χορτάρι και το over 2.5 αξίζει το ρίσκο σε τιμές αουτσάιντερ.

Αργεντινή – Χιλή Over (2.00)

Ουρουγουάη – Βραζιλία

Η Ουρουγουάη έχει καταφέρει να κάνει πολύ σημαντικό βήμα πρόκρισης στα τελικά του Μουντιάλ της Ρωσίας, καθώς βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου, στο -4 από τη Βραζιλία. Την περασμένη αγωνιστική, που έγινε τον Νοέμβριο, πήγε στη Χιλή και ήθελε να φύγει αλώβητη, για να κάνει ακόμα ένα βήμα. Κατάφερε να προηγηθεί με τον Καβάνι στο 17', αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και την ολική ανατροπή για το τελικό 3-1 με άλλα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος. Έχει ακόμα πλεονέκτημα έναντι των αντιπάλων της, αλλά πρέπει να πάρει πάση θυσία απέναντι στη «σελεσάο» σε αυτό το ματς, με τον ανταγωνισμό να είναι πολύ μεγάλος. Στα τέσσερα παιχνίδια μέχρι στιγμής που έχει δώσει εντός έδρας, μετράει δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες, όπου στα τρία δεν δέχθηκε γκολ. Η Βραζιλία έχει βρει την... υγεία της από τότε που ανέλαβε ο Τίτε την τεχνική ηγεσία της και μετράει έξι διαδοχικές νίκες στα προκριματικά του Μουντιάλ, που την έχουν φέρει στην κορυφή του ομίλου με διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη 2η θέση. Μάλιστα αν συνυπολογίσουμε τη φιλική νίκη επί της Κολομβίας τον Ιανουάριο, έχει το απόλυτο με εφτά νίκες και μόλις ένα γκολ παθητικό. Θυμίζει πλέον κανονική Βραζιλία. Ποια θα είναι η επιλογή μας; Πολύ μεγάλο ματς στο Μοντεβιδέο, με την Ουρουγουάη να έχει σημαντικές απουσίες, αλλά και την έδρα για να κοντράρει τη «σελεσάο», η οποία πάει ουσιαστικά για δύο αποτελέσματα. Το διπλό είναι σε τιμές φαβορί, αλλά το ματς δεν είναι εύκολο για την ομάδα του Τίτε. Θα πάμε στα 2-3 γκολ, το οποίο φέρνουν συχνά οι δύο ομάδες.

Ουρουγουάη – Βραζιλία 2-3 γκολ (2.00)

Περισσότερα σημεία για ποντάρισμα στο Foxbet.gr!