Facebook Pixel Ντέρμπι για ένα ημίχρονο!
| 2014-11-03 21:52:00

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο!

Παθιασμένη και βελτιωμένη εμφανίστηκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ντέρμπι της χρονιάς, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν καθόλα ανώτερος με το τελικό σκορ, 62-81 να φαντάζει πλασματικό. Τραυματίστηκε ο Λοτζέτσκι. Οι Ενωσίτες πάντως αναγνώρισαν την προσπάθεια και χειροκρότησαν τους παίκτες του Ζιάγκου.

Ήττα με 81-62 υπέστη η ΑΕΚ απ'τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική της Basket League. Οι “ερυθρόλευκοι” στο ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήραν τη νίκη με 19 πόντους διαφορά, η οποία θα μπορούσε να ήταν μικρότερη, αν οι “κιτρινόμαυροι” ήταν πιο εύστοχοι και τυχεροί.

Το παιχνίδι θύμισε ντέρμπι απ'τα παλιά στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να αιφνιδιάζει τον Ολυμπιακό. Η Ένωση με δύο τρίποντα, ένα του Ίνγκλις και ένα του Κασελάκη και ένα... γκολ-φάουλ (σουτ και εύστοχη ελεύθερη βολή) του Σάκοτα έτρεξε ένα επί μέρους 9-4 στο πρώτο 5λεπτο. Οι “ερυθρόλευκοι” όμως με ένα τρίποντο του Σπανούλη μείωσαν στο -2, ενώ δύο εύστοχες ελεύθερες βολές απ'τον Kill Bill έφεραν το παιχνίδι στα ίσια 4 λεπτά πριν τη λήξη (9-0). Δια χειρός Κασελάκη, απ'τη γραμμή των βολών ο Δικέφαλος πήρε ξανά το προβάδισμα (11-9) και ο Λοτζέτσκι επανέφερε τις ισορροπίες προσωρινά (11-11). Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές του Ολυμπιακού, με ένα δίποντο του Κασελάκη στον αιφνιδιασμό και ένα κάρφωμα του Σαρικόπουλου έκανε το 15-11, με τους ερυθρόλευκους να μειώνουν με τρίποντο του Πέτγουεϊ στην εκπνοήη σε 15-14, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλε΄πτου.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα άλλαξε. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα πολλά και αβίαστα λάθη της ΑΕΚ, η οποία δεν είχε την ίδια απόδοση αμυντικά. Με κινητήριους μοχλούς τον Σλούκα και τον Πέτγουει οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έτρεξαν αρχικά ένα επί μέρους 7-3 (21-18), πήραν προβάδισμα 10 πόντων (21-31), το οποίο αυξήθηκε στο +12 (21-33) στο 3:10 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ΑΕΚ με ένα χουκ σοτ και γκολ-φάουλ του Σάκοτα ροκάνισε τη διαφορά στο -7 . Οι φιλοξενούμενοι όμως έχοντας 54% ευστοχία απ'τη γραμμή των βολών και παίζοντας με επιτυχία το πικ εν ρολ, κέρδισαν ξανά το χαμένο έδαφος αυξάνοντας τη διαφορά στο +14, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-44.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει την ψαλίδα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Παίζοντας καλή άμυνα, 4 πόντους του Ίνγλις και μία εύστοχη βολή του Σαρικόπουλου, μείωσε 35-44. Αλλά όποτε πήγαινε να κάνει κάτι η Ένωση, ο Ολυμπιακός στο χαλαρό αύξανε τη διαφορά. Με αρκετά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς (με Σπανούλη, Λοτζέτσκι και Ντάρντεν) ο Ολυμπιακός διατηρούσε μονίμως το +11. Στο 26' όμως η ΑΕΚ με τρίποντο του Ίνγκλις μείωσε στους -9 (46-55, για πρώτη φορά κάτω από διψήφιο αριθμό η διαφορά) κάτι που τόνωσε ψυχολογικά τους “κιτρινόμαυρους, αφού κατάφεραν με δύο βολές και τρίποντο του Ράιτ να ροκανίσουν τη διαφορά στους -5 στο 2:50. Οι “ερυθρόλευκοι” στη συνέχεια επιχείρησαν να βάλουν περισσότερες φορές την μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό και τους βγήκε, με τον Χάντερ να κάνει πάρτι, κάνοντας αρχικά το 52-60 και στη συνέχεια το 52-62, ενώ ο Αραβάνης με τρίποντο σημείωσε το 52-65 αυξάνοντας τη διαφορά στο +13 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ισορροπίες του αγώνα δεν άλλαξαν. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά έτσι ώστε να μην κινδυνεύει και στο τέλος πήρε τη νίκη με 81-62.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Παναγιώτου – Παφίλης

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-44, 52-65, 62-81.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 4, Κάιλς, Σάκοτα 15 (1), Κασελάκης 10 (1), Πολυτάρχου, Ράιτ 6, Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 3, Τσιάκος 3, Σαρικόπουλος 7, Μιλόσεβιτς 5 (1), Ίνγκλις 9 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 8 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 5, Σπανούλης 22 (2), Σλούκας 9, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 9 (1), Χριστοδούλου, Αγραβάνης 7 (2), Μάντζαρης 8 (1), Καββαδάς, Κατσίβελης.