Facebook Pixel Τα "πάντσερ" νίκησαν τη σελεσάο
| 2011-08-11 00:19:00

Τα "πάντσερ" νίκησαν τη σελεσάο

Η Γερμανία νίκησε 3-2 της Βραζιλία στη Στουτγκάρδη, μπροστά σε 55.000 θεατές, βάζοντας τέλος σε μία αρνητικά παράδοση που κρατούσε από τις 17 Νοεμβρίου του 1993!

Ο Σβαϊνστάιγκερ άνοιξε το σκορ στο 61’ με πέναλτι που κέρδισε ο Κρόος, ενώ ο Γκέτσε, στην πρώτη του εμφάνιση ως βασικός με το εθνόσημο, πέτυχε το 2-0 στο 67’. Ο Ρομπίνιο μείωσε στο 71’ από την άσπρη βούλα αξιοποιώντας την εσχάτη των ποινών που κέρδισε ο Ντάνι Άλβες, αλλά ο Σούρλε αποκατέστησε τη διαφορά δύο γκολ για τους γηπεδούχους στο 80’. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νέιμαρ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Ιδιαίτερη στιγμή του ματς ήταν το 88ο λεπτό, όταν ο γεννημένος στη Βραζιλία Κακάου πέρασε στο γήπεδο με το εθνόσημο της Γερμανίας.

Γερμανία: Νόιερ, Τρες, Χούμελς (88’ Μπόατενγκ), Μπαντστούμπερ, Λαμ, Σβαϊνστάιγκερ (85’ Ρόλφες), Μίλερ, Γκέτσε (88’ Κακάου), Κρόος, Ποντόλσκι (46’ Σούρλε), Γκόμεζ (46’ Κλόζε).

Βραζιλία: Σέζαρ, Λούσιο, Άλβες, Σίλβα, Σάντος, Ραλφ, Ραμίρες (86’ Λουίς Γκουστάβο), Φερναντίνιο (69’ Γκάνσο), Ρομπίνιο (86’ Ρενάτο Αουγκούστο), Νέιμαρ, Πάτο (77’ Φρεντ).

Πηγή: sport-fm.gr