Facebook Pixel Παλικ-Άρης στο Ρέθυμνο!
| 2016-04-02 18:49:00

Παλικ-Άρης στο Ρέθυμνο!

Οι "κίτρινοι" έστω και δύσκολα έφυγαν νικητές από την Κρήτη, επικρατώντας με 83-88 του Ρεθύμνου! Φοβερός Ουάιτ με 15π. και 13 ριμπάουντ

Ύστερα από ένα αμφίρροπο ντέρμπι στο “Μ. Μερκούρη”, ο Άρης κατάφερε να πανηγυρίσει το “διπλό” με 88-83 σε βάρος του Ρεθύμνου και να κλειδώσει και μαθηματικά την τρίτη θέση της κανονικής διάρκειας.

Άκρως ανταγωνιστική η πρώτη περίοδος, με τις δύο ομάδες να παλεύουν στήθος με στήθος και τον Άρη να έχει τον πρώτο λόγο, ως επί το πλείστον (11-14 στο 8′). Οι Κρητικοί αντέδρασαν, όμως, και κατάφεραν να περάσουν μπροστά (17-14 στο 9′) με σερί 6-0, προτού ο Πελεκάνος διαμορφώσει το 17-17 της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Άρη, ο οποίος υπερίσχυσε απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ, ξεφεύγοντας ακόμα και με 11 πόντους (33-44 στο 18′), προτού οι γηπεδούχοι μειώσουν στο 40-47 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι βγήκαν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ και κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση, παίρνοντας το προβάδισμα ύστερα από πολλή ώρα (48-41 στο 23′) με τρίποντο του Χάροου. Η πρωτοκαθεδρία εναλλασσόταν με ταχείς ρυθμούς μέχρι την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, που βρήκε τον Άρη μπροστά με βραχεία κεφαλή (60-61).

Η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το ματς φαινόταν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες και αυτό έγινε. Το Ρέθυμνο υπέπεσε σε κομβικά λάθη στα τελευταία λεπτά, ήταν άστοχο και ο Άρης τα εκμεταλλεύτηκε πλήρως και με ένα σερί 9-0 μετέτρεψε το 83-79 στο τελικό 83-88.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-47, 60-61, 83-88.

Πηγή: ebasket.gr