Ο Ήφαιστος κυριάρχησε στη Νέα Σμύρνη και κέρδισε τον Πανιώνιο (93-76), έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Σον Έβανς και τον Τζέρι Σμιθ. Δεν έφτασε για τους ηττημένους ο Ντέιβιον Μπέρι.

Στο τελευταίο παιχνίδι στο κλειστό της οδού Αρτάκης, ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να αποχαιρετήσει με νίκη το ιστορικό του γήπεδο, καθώς ο Ήφαιστος κέρδισε με 93-76.  Η ομάδα της Λήμνου ήταν ανώτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε άνετα στο 8-7, έχοντας σε ρόλο πρωταγωνιστών τους Σον Έβανς (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Τζέρι Σμιθ (19 πόντοι, 5 ασίστ). Πάλεψε μόνος του ο Ντέιβιον Μπέρι (32 πόντοι, 6 ασίστ) για τον «Ιστορικό», που έπεσε στο 3-12.

Η ομάδα της Λήμνου μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε νωρίς με 13 πόντους (21-34). Ο Πανιώνιος ισορρόπησε στη συνέχεια, με κύριο εκφραστή τον «καυτό» Μπέρι (21 πόντοι στο ημίχρονο), όμως ο Ήφαιστος κράτησε προβάδισμα ασφαλείας στην ανάπαυλα (41-52).

H συνέχεια της αναμέτρησης δεν έκρυβε... αλλαγές. Ο Πανιώνιος μείωσε στους 6 (54-60, 23'), όμως ο Ήφαιστος δεν του επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο, με οδηγό τον Σον Έβανς. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ρόλο οδηγού και το 30ο λεπτό τους βρήκε στο +11 (59-70).

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο τέταρτο δεκάλεπτο... καθάρισε οριστικά το ματς. Ο Ήφαιστος ήταν κυρίαρχος και έφτασε χωρίς προβλήματα στο τελικό 93-76

Δεκάλεπτα: 21-34, 41-52, 59-70, 76-93

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Πηγή: sdna.gr