Facebook Pixel Basket League: Κολοσσός Ρόδου - Λαύριο 76-80 / Ρέθυμνο - Πανιώνιος 65-72
| 2019-03-16 18:20:00

Τεράστια "διπλά" παραμονής για Λαύριο και Πανιώνιο!

Κολοσσός Ρόδου - Λαύριο 76-80 και Ρέθυμνο - Πανιώνιος 65-72.

Basket League: Λαύριο και Πανιώνιος έκαναν αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία, επικρατώντας στις έδρες του Κολοσσού Ρόδου και του Ρεθύμνου αντίστοιχα.

Κολοσσός Ρόδου - Λαύριο 76-80

Μεγάλο διπλό στην έδρα του Κολοσσού Ρόδου πανηγύρισε το Λαύριο, καθώς επικράτησε με 80-76. Οι φιλοξενούμενοι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς είχαν τον έλεγχο και άντεξαν στην αντεπίθεση των Νησιωτών, με τον Λαμπ να κάνει φανταστική εμφάνιση. Αυτή η ήττα ήταν μαχαιριά για του γηπεδούχους, που βλέπουν τη μάχη για την παραμονή να δυσκολεύει.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένα και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (12-13). Το Λαύριο ανέβασε στη συνέχεια την απόδοση του και με σερί 8-0 εκτόξευσε τη διαφορά στους εννιά πόντους (12-21). Ο Κολοσσός έσπασε το σερί των φιλοξενουμένων με τρίποντο τους Ντεμπς, αλλά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κράτησε σταθερά τη διαφορά σ΄αυτά τα επίπεδα (17-25).

Το Λαύριο συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και με καλάθι του Κακλαμανάκη προηγήθηκε για πρώτη φορά με 11 πόντους (22-33). Ο Έλληνας σέντερ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο και με τους 10 πόντους του, βοήθησε τους φιλοξενουμένους να κρατήσουν τη διψήφια διαφορά τους (36-47).

Ο Κολοσσός Ρόδου στο δεύτερο μέρος έδειξε σημάδια ζωής και με σερί 7-0 και εκπληκτική άμυνα (0 πόντους σε πέντε λεπτά) πλησίασε στους τέσσερις πόντους (43-47). O Λαμπ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και σταμάτησε τους γηπεδούχους και τελικά το Λαύριο άντεξε και κράτησε τα ηνία του σκορ (51-59).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και σ΄αυτήν την περίοδο και με τρίποντο του Τσούπκοβιτς μείωσαν στον έναν πόντο (61-62). Ο παίκτης του Κολοσσού ήταν εξαιρετικός, αλλά απέναντι του ήταν ο φανταστικός Λαμπ, που κράταγε το προβάδισμα για το Λαύριο (68-72).

Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό. Ο Κολοσσός προσπαθούσε να κάνει την ανατροπή, αλλά το Λαύριο είχε τις λύσεις και πήρε τελικά τη νίκη με 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-47, 51-59, 76-80

Kολοσσός (Κουφός): Τσούπκοβιτς 23 (3), Δημάκος, Ντιγκς 8  (7 ριμπάουντ), Πίνκστον 16 (1), Μαυροειδής, Γεωργαλλής, Παπαδάκης, Λι 4, Ντεμπς 6 (1).

Λαύριο (Σερέλης): Λούντζης 7 (1), Κακλαμανάκης 14 (7 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 2, Λαμπ 21 (3), Μπιούφορντ 4, Μαστρογιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος 2, Μιλόσεβιτς 13 (8 ριμπάουντ), Νίξον 11, Ίνγκλις 3 (1), Γουίτι 3.

Ρέθυμνο - Πανιώνιος 65-72

Μεγάλο βήμα παραμονής έκανε ο Πανιώνιος με τη εκτός έδρας νίκη του απέναντι στο Ρέθυμνο. Οι “κυανέρυθροι” επικράτησαν με 72-65 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League και ανέβηκαν στο 5-14, με την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου να βυθίζεται ακόμη περισσότερο και να έχει ρεκόρ 3-19.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Μπέρι με 30 πόντους, με τον Χάρις να πετυχαίνει double-double με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στιβ Μπαρτ με 34 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο στο Ρέθυμνο ήταν πραγματικό ντέρμπι με το παιχνίδι να είναι κλειστό και σε ισορροπία. Το Ρέθυμνο είχε τον “αέρα” του γηπεδούχου και κρατούσε το σκορ με τον Πανιώνιο να μην αφήνει το σκορ να ξεφύγει και να “ψαλιδίζει” τη διαφορά κάθε φορά που η διαφορά ξέφευγε και έτσι το σκορ της πρώτης περιόδου έκλεισε στο 24-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο μισό και έφτασε τη διαφορά στο -1 (32-31, όμως η γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 11-4 έκλεισαν το ημίχρονο με μια διαφορά 8 πόντων (43-35).

Ίδιο σκηνικό και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με το Ρέθυμνο να έχει το προβάδισμα και τον Πανιώνιο να κάνει αντεπιθέσεις για να πλησιάσει. Οι “κυανέρυθροι” έριξαν τη διαφορά στο ένα καλάθι (55-53), 1:49 πριν το τέλος και με τρίποντο του Μπέρι στο τελευταίο δευτερόλεπτο της περιόδου έφεραν το ματς στον πόντο (59-58). Η τελευταία περίοδος στα “Δύο Αοράκια” ήταν ένα ρεσιτάλ λαθών και αστοχίας, με τον Πανιώνιο όμως να ευνοείται από το μομέντουμ της αναμέτρησης και να “κλέβει” τη νίκη στο τέλος με 72-65.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 43-35, 59-58, 65-72

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Σιγκούνας 2 ( ριμπ.), Μπαρτ 34 (5), Ραζής, Χίκεϊ 5, Τζόουνς 10 (8 ριμπ.), Οικονομόπουλος, Τζόνσον 5, Χριστοδούλου 7, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Κλάντον, Ντάνιελς 2

Πανιώνιος (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 5, Μπέρι 30, Χάρις 19 (13 ριμπ.), Όστιν 8, Χάμιλτον, Καμαριανός, Δίπλαρος, Ντόρσεϊ 6, Καμπερίδης, Δημητρακόπουλος, Χούγκαζ, ΜακΚι 4

ΠΗΓΗ: ebasket.gr