Facebook Pixel Sportdog.gr | "Πάρτι" για Προμηθέα - Ισοπέδωσε την ΑΕΚ και παίζει με Παναθηναϊκό για την κούπα! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-09-25 22:49:00

Πολύ μεγάλη εμφάνιση από την ομάδα της Πάτρας, η οποία κυριάρχησε στον ημιτελικό με την Ένωση και έφτασε σε εμφατική νίκη με 88-71

Ο Προμηθέας θα είναι ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον τελικό του Σούπερ Καπ (26/9, 21:00), που διεξάγεται στην Πάτρα.

Οι Πατρινοί επικράτησαν εύκολα στον ημιτελικό με 88-71 της ΑΕΚ, η οποία θα παίξει στον μικρό τελικό (26/9, 16:30) με αντίπαλο το Λαύριο.

Μετά το ντέρμπι του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο εξαργύρωσε την απόλυτη κυριαρχία της στα ριμπάουντ στην τρίτη περίοδο και με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 26-9, ξεφεύγοντας στο 27΄ με +20 (68-48).

Με την ΑΕΚ να έχει ξεμείνει από ενέργεια, ο Προμηθέας δεν... αγχώθηκε στην τέταρτη περίοδο και διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας έφτασε άνετα στο τελικό 88-71.

Ρέι (19π.), Ρογκαβόπουλος (16π.), Χαντ (15π.) και Μάιλς (12π.) οδήγησαν την επίθεση των Αχαιών, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Χάρις με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71