Ο Ολυμπιακός την... άκουσε από το καλό Μαρούσι, όμως τελικά πήρε τη νίκη και συνεχίζει στο κυνήγι της πρώτης θέσης και του Παναθηναϊκού!

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν νωθροί στην εκκίνηση και αυτός είνια ο λόγος που το Μαρούσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (18-20), με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζεται ωσεί παρών. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι βελτίωσαν την άμυνά τους και πήραν προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Ουίλιαμς-Γκος, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +6 (46-40) μετά από φόλοου… buzzer beater του Μουστάφα Φαλ.

Στην τρίτη περίοδο πατήθηκε το γκάζι από τον Ολυμπιακό, ο οποίος βρήκε ρυθμό στην επίθεση και ξέφυγε στο +13 (72-59). Το Μαρούσι, στο φινάλε, έκανε υπερπροσπάθεια, πέρασε μπροστά, ωστόσο οι Πειραιώτες πήραν το ροζ φύλλο αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 46-40, 72-59, 93-87.