Facebook Pixel Ματσάρα με νικητή τον Προμηθέα! Λύγισε τον Κολοσσό στην παράταση
| 2024-03-16 18:43:00

Ματσάρα με νικητή τον Προμηθέα στην Πάτρα! Λύγισε τον Κολοσσό στην παράταση και "κλείδωσε" την 4αδα (vid)

Μπορεί η πατρινή ομάδα να έχασε διαφορά 21 πόντων και να είδε τον Κολοσσό να ξεφεύγει με 9 πόντους, τρία λεπτά πριν το φινάλε, όμως μετά από την πεντάλεπτη παράταση κατάφερε και πήρε τη νίκη με 84-79, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 75-75, και παράλληλα εξασφάλισε και μαθηματικά μια θέση στην πρώτη τετράδα της φετινής Basket League.

Basket League: Ο Κολοσσός άρχισε άσχημα τον αγώνα και σημείωσε μόλις 4 πόντους με 1/16 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά δέκα πόντων χωρίς να παίξουν ιδιαίτερα καλό μπάσκετ. Στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο οι Ροδίτες ισορρόπησαν (19-19 η δεύτερη περίοδος, 25-25 η τρίτη), αλλά ο Προμηθέας συνέχισε να διατηρεί την διαφορά που είχε κερδίσει στην πρώτη περίοδο (58-48).

Στην τέταρτη περιόδο ο Κολοσσός άρχισε αντεπίθεση διαρκείας και με επιμέρους σκορ 22-3 κατάφερε να προηγηθεί με 70-61 στο 36΄. Οι Ροδίτες μάλιστα προηγήθηκαν 75-70 με 47 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Στη συνέχεια, όμως, ένα τρίποντο του Ρέινολντς έκανε το 73-75 και 2/3 βολές του Κόνιαρη έστειλαν το ματς στην παράταση με 75-75. Εκεί ο Προμηθέας δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους, που έδειξαν να ξεμένουν από δυνάμεις, και πήρε τη νίκη με το τελικό 84-79.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κάμερον Ρέινολντς με 22 πόντους (9 ριμπάουντ) ενώ 15 πόντους (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) πρόσθεσε ο Χάντερ Χέιλ. Από εκεί και πέρα από 11 πόντους είχαν οι Άντονι Κάουαν και Αντώνης Κόνιαρης.

Για τον Κολοσσό ο Άντριου Γκάουντλοκ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Ο Κώστας Παπαδάκης είχε 11 και ο Σίμι Σίτου είχε 10 πόντους.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Ζακεστίδης-Σπυρόπουλος (Κοκορδάτος).

Τα δεκάλεπτα: 14-4, 33-23, 58-48, 75-75 (κ.α.), 84-79 (παρ.)

Οι συνθέσεις:

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 22 (4), Κόνιαρης 11 (3), Χρυσικόπουλος 4, Στίβενς 2, Χέιλ 15 (2), Κάουαν 11, Μπαζίνας, Πάπας 7 (1), Κόφι 2, Ετσενίκε 10, Πλώτας, Λάγιος.

Κολοσσός Ρόδου (Σεγκούρα): Ουτόμι 9 (3), Σίτου 10, Πόλεϊ, Γκάουντλοκ 27 (4), Κολοβέρος 3, Παπαγιάννης, Μπιλλής 8 (2), Καμαριανός 7 (2), Παπαδάκης 11 (3), Μπραΐκοβιτς 4, Χατζηνικόλας.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: "Έλειπε ένας τέτοιος τύπος από τον Ολυμπιακό - Μπορεί και ο ΠΑΟ Final 4 - Δεν ξεγράφω τον Ομπράντοβιτς"