Facebook Pixel Τέζα και η Μπάμπεργκ!
| 2017-02-09 23:59:00

Τέζα και η Μπάμπεργκ!

Ο Παναθηναϊκός μόλις παράτησε το τρίποντο, τάισε τον Μπουρούση και ο Έλληνας σέντερ οδήγησε τους πράσινους σε άλλη μια νίκη στο ΟΑΚΑ με 81-72!

Οι “πράσινοι” εκμεταλλεύτηκαν τις ήττες του Ερυθρού Αστέρα και της Μπάσκονια και βρέθηκαν μόνοι στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 13-9, κάνοντας ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση τους στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σίνγκλετον (17π.), Μπουρούσης (16π.), Φελντέιν (16π.) και Μάικ Τζέιμς (15π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάις με 18 πόντους.

Ως... συνήθως τελευταία, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ άσχημα, χάνοντας 3-11 στο 3`. Η Μπάμπεργκ έκανε τα απλά: Κυκλοφορούσε τη μπάλα, χτυπούσε στα mismatch δίχως να συναντά πίεση και ευστοχεί από την περιφέρεια. Το 3-11 σε τρία λεπτά έγινε 19-16 με βομβαρδισμό τριπόντων από Φελντέιν (2) και Σίνγκλετον! Οι πράσινοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με 27-19, έχοντας 4/6 τρίποντα, με τον Μπουρούση να βρίσκει... μπόσικο τον Βερεμένκο και να βαράει στο ψαχνό! Η Μπάμπεργκ προηγήθηκε με +6 (10-16) στα μισά της περιόδου, για να έρθει η "πράσινη" απάντηση από την περιφέρεια. Έτσι, το -6 έγινε +8 (27-19) για τον Παναθηναϊκό στο τέλος της περιόδου.

Οι πράσινοι ήταν άστοχοι και με πολλά λάθη στη β` περίοδο και η Μπάμπεργκ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια μειώνοντας 30-27 στο 14`. Οι πράσινοι παρά το 32-27 ήταν πολύ άστοχοι, έχοντας 5 πόντους σε ισάριθμα λεπτά (0/5 ο Καλάθης, 0/1 ο Τζέιμς). Το 32-27 έγινε 32-35 στο 17` με τρίποντο του Χέκμαν αλλά το πρόβλημα στην άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν η επίθεση του. Κακές επιλογές, δύσκολα σουτ και λάθη. Το αποτέλεσμα ήταν οι Γερμανοί να μην κουράζονται στα μετόπισθεν και να βρίσκουν εύκολες φάσεις. Οι γηπεδούχοι έμειναν σχεδόν 4 λεπτά χωρίς καλάθι, με τον Τζέιμς στο τέλος να παίρνει επιθέσεις και το ημίχρονο να λήγει 42-41. Η Μπάμπεργκ βελτίωσε την άμυνα της και έβγαλε εκτός ρυθμού τους "πρασίνους".

Η μπάλα πήγε στον Μπουρούση στο 3ο δεκάλεπτο με τον ψηλό να φτάνει τους 10 πόντους, ενώ με τρίποντο του Φελντέιν έγινε το 53-44 στο 23`. Ο Μπουρούσης πέτυχε 9 πόντους ως το 28`, δημιουργώντας σκορ και φθορά στους Γερμανούς. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 3ο δεκάλεπτο δεν έπαιξε καθόλου ο Νίκος Ζήσης, καθώς είχε ματώσει και είχε πάει στα αποδυτήρια για ράμματα. Το κακό για τον 33χρονο σέντερ είναι πως χρεώθηκε με 4 φάουλ στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ζήσης επανήλθε και η διαφορά φάνηκε για την Μπάμπεργκ με τον Τάις να κάνει το 65-54 σε 65-61 με σερί 7-0. Ο Τζέιμς ανέλαβε δράση κι έκανε το 70-61 και μετά το 75-63 με προσωπικά καλάθια, κι απανωτές διεισδύσεις. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι και ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος με το τελικό σκορ να είναι 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-41, 62-54, 81-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 17 (4), Νίκολς, Ρίβερς 4, Τζέιμς 15 (2), Παππάς 8, Φελντέιν 16 (4), Γκάμπριελ 5 (1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 16 (1), Καλάθης.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Κοζέρ 5 (1), Μέλι 2, Ζήσης 10 (2), Τάις 18 (3), Λο 2, Στρέλνιεκς 5 (1), Βερεμεένκο 2, Μίλερ 11 (2), ΜακΝιλ, Χέκμαν 6 (2), Ραντόσεβιτς 11.