Ο Ουίλμπεκιν ήταν ο «μοιραίος» για την ομάδα του Τελ Αβίβ μιας και έχασε το σουτ που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση, με την Μακάμπι να μετράει έξι ήττες στο... τελευταίο σουτ, είτε πρόκειται για δικό της παίκτη είτε για αντίπαλο.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε καλύτερα και είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκε με 50-41. Η Μακάμπι «έσφιξε» την άμυνα της στο δεύτερο μέρος ώστε να μειώσει σε 67-64 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η Βιλερμπάν κυριάρχησε στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου και προηγήθηκε με 78-69 στο 35ο λεπτό, αλλά η ομάδα του Τελ Αβίβ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μείωσε σε 80-78 στο 38ο λεπτό. Οι Γάλλοι όμως βρήκαν τις λύσεις για να προηγηθούν με 84-81, με τον Ουίλμπεκιν να είναι άστοχος στο τελευταίο σουτ της Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 50-41, 67-64, 84-81.