Facebook Pixel Ζαλγκίρις - Μπασκόνια: Πήρε το "θρίλερ" με Μπασκόνια και "βλέπει" οκτάδα η Ζαλγκίρις!
| 2023-02-10 22:25:00

Πήρε το "θρίλερ" με Μπασκόνια και "βλέπει" οκτάδα η Ζαλγκίρις!

Μια από τις πιο σημαντικές νίκες της στη σεζόν πανηγύρισε η Ζαλγκίρις, που έμεινε για τα καλά σε τροχιά οκτάδας.

Έπειτα από ένα θρίλερ 40 λεπτών, κόντρα στην Μπασκόνια, η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις έδειξε χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά και πήρε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Με τη νίκη αυτή ανέβηκε στο 13-11 και «έπιασε» στη βαθμολογία την Μπασκόνια, με τους Βάσκους να χάνουν κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει τα ηνία (12-12, 5'). Ο Γκιεντράιτις έδωσε λύσεις στην Μπασκόνια, η οποία μπήκε σε θέση οδηγού (14-16, 6'). Ο Ουλανόβας φώναξε παρών, με την Ζαλγκίρις να ισοφαρίζει (18-18, 9'). Ο Μπιρούτις φώναξε παρών στο φινάλε του δεκαλέπτου, γράφοντας το 20-18 για την ομάδα του Κάουνας.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να χτίσουν διαφορά, με τους Πολονάρα και Μπραζντέικις να σκοράρουν (24-21, 13'). Τα τρίποντα αποτέλεσαν όπλο της Μπασκόνια, που ενέτρεψε το σκηνικό με Ένοχ και Χάουαρντ (28-32, 16'). Η Ζαλγκίρις αντέδρασε και με τον Σμιτς πέρασε μπροστά εκ νέου (36-35, 17'). Ο Τόμπσον ανέλαβε δράση, ο Κοστέλο ακολούθησε και η Μπασκόνια έφερε τούμπα το ματς, για το 38-42 του πρώτου ημιχρόνου.

Με καλό ρυθμό μπήκε η Ζαλγκίρις στο δεύτερο ημίχρονο και χάρη στον Σμιτς πέρασε μπροστά (46-44, 23'). Λεκαβίτσιους και Μπραζντέικις ανέλαβαν δράση, η άμυνα ήταν αποτελεσματική και οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά (54-49, 26'). Η Μπασκόνια δεν έχασε την επαφή της με το σκορ, βρίσκοντας λύσεις από τον Κότσαρ (56-55, 28'). Η Ζαλγκίρις βρήκε λύσεις από τον Ντίμσα, αλλά η Μπασκόνια μείωσε σε απόσταση αναπνοής με τον Ραϊέστε σε 61-60.

Ο Μάξ Χέιντεγκερ πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με την Μπασκόνια να περνάει και πάλι μπροστά (65-68, 34'). Ο Ουλανόβας έβαλε την Ζαλγκίρις μπροστά, αλλά ο Μαρίνκοβιτς απάντησε με τρίποντο (70-71, 36'). Η άμυνα της Μπασκόνια ήταν αποτελεσματική, με τον Κότσαρ να δίνει λύση στην επίθεση (73-75, 38').

Σμιτς και Μπουτκεβίτσιους πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, η Ζαλγκίρις έκλεισε τους διαδρόμους αμυντικά και μπήκε σε θέση οδηγού σε κρίσιμο σημείο (77-75, 39'). Ο Χάουαρντ αστόχησε σε τρίποντο νίκης, ο Ντίμσα ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή και η Ζαλγκίρις πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά της για μια θέση στην οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-42, 61-60, 79-75.

Πηγή: sdna.gr