Με την άμυνα να αναλμβάνει στο πρώτο ημίχρονο και την επίθεση στο δεύτερο, η Βαλένθια επικράτησε με 75-66 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και έφτασε στο απόλυτο στις τρεις πρώτες αγωνιστικές της Euroleague.

Ο Ίνγκλις ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βαλένθια με 11 πόντους και οι Κλαβέρ-Ντέιβις είχαν από 10, με τους νικητές να έχουν πολυφωνία στην επίθεση.

Για τους Ισραηλινούς κορυφαίος ήταν ο Κόλσον με 20 πόντους, ενώ ο Μπράουν σταμάτησε στους 13.

Ντέρμπι το πρώτο μέρος

Με έξι πόντους κατάφερε να ξεφύγει η Μακάμπι Τελ Αβίβ στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας προβάσιμα 12-6, όμως η Βαλένθια κατάφερε να το… γυρίσει πριν καν τελειώσει αυτό, για το υπέρ της 18-17 στο 10′.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, όντας όμως άστοχες, καθώς το επιμέρους σκορ σε αυτή ήταν 15-12! Κακό μπάσκετ και πολλές επιλογές που δεν ήταν… ορθολογικές οδήγησαν το ματς στο 33-29 του ημιχρόνου, υπέρ των γηπεδούχων.

Ξέφυγε η Βαλένθια, επέστρεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Μακάμπι

Μετά την ανάπαυλα οι Ισραηλινοί έδειξαν να πατούν καλύτερα στο πρώτο πεντάλεπτο, παίρνοντας διαφορά πέντε πόντων στο 25′, 40-36. Αλλά σε εκείνο το σημείο ήρθε το τηλεοπτικό τάιμ άουτ και οι Νυκτερίδες… άλλαξαν τον διακόπτη τους. Με ένα 14-0 σερί στα επόμενα τέσσερα αγωνιστικά λεπτά προηγήθηκαν 50-40 στο 29′ και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν με 4-0, για το 50-44 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Βαλένθια έφτασε μέχρι και το +12 στο 35′, 60-48. Η Μακάμπι δεν… παράτησε το παιχνίδι και ακολούθησε ένα δικό της επιμέρους 16-7, που έφερε το ματς στους τρεις, 67-64, με 1:40 για τη λήξη. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-29, 50-44, 75-66

Η στατιστική του αγώνα

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Η Βίρτους "καθάρισε" την Άλμπα σε... 10 λεπτά - "Καυτός" Σενγκέλια με 26 πόντους (Highlights)