Euroleague: Ο Αμερικανός σκόρερ πήρε την μπάλα όταν εκείνη έκαιγε και φρόντισε να την... σβήσει στο καλάθι της Αρμάνι Μιλάνο, εκτελώντας για τρεις και δίνοντας αέρα 4 πόντων στην ομάδα του. Τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους και 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, όντας ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο Ντιαλό είχε επίσης 13 πόντους και η Μονακό ανέβηκε στο 4-2.

Από την άλλη πλευρά, η Αρμάνι έπεσε πλέον στο 1-5, σκορπώντας απογοήτευση σε ακόμα ένα παιχνίδι. Ο Σέιβον Σιλντς προσπάθησε, όντας ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, όμως υπέπεσε και 6 λάθη, ενώ ο Ντέβον Χολ είχε 15 πόντους. Ο Νίκολα Μίροτιτς έμεινε στους 9 πόντους (9 ριμπάουντ) με 2/7 σουτ.

Φουριόζα η Αρμάνι κι επιστροφή της Μονακό

Μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα της Αρμάνι (8-0), ο ρυθμός έπεσε, κάτι που όμως λειτουργούσε υπέρ της. Ο Τόνουτ  με νέο τρίποντο έκανε το 16-8, όμως ο Ντιαλό κρατούσε τη Μονακό κοντά στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 18-13.

Δύο απανωτά τρίποντα του Χολ διαμόρφωσαν το 24-18, με τον Μάικ Τζέιμς να «ξυπνάει» επιθετικά και να ισοφαρίζει το ματς (28-28). Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, ο Οκόμπο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στη Μονακό (32-34) , όμως ο Σιλντς έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του στο τέλος του ημιχρόνου (37-35).

Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες μέχρι το φινάλε και... Τζέιμς εκτελεστής

Η ποιότητα του παιχνιδιού δεν βελτιώθηκε στην τρίτη περίοδο. Αντιθέτως, οι δύο ομάδες έκαναν λάθη και κακές επιθετικές επιλογές, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι στο 44-44 στο 26'. Ο Χολ ήταν εκείνος που έδινε λύσεις για τους γηπεδούχους, όμως το τέλος του δεκαλέπτου ανήκε στον Τζέιμς, ο οποίος με πέντε σερί πόντους και buzzer-beater τρίποντο έγραψε το 48-52 στο 30'.

Το μοτίβο που ήθελε την Αρμάνι να ακολουθεί κατά πόδας κυριάρχησε στο τελευταίο μέρος του ματς. Μετά τους πρώτους πόντους του Μέλι (57-59), η Μονακό κατάφερε να φτάσει για πρώτη φορά στο +6 (57-63), αλλά ο Σιλντς φώναξε παρών για να φέρει το ματς στον πόντο (62-63 στο 37'). Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό Ντιαλό και Σιλντς έκαναν το 66-67 και η μπάλα πήγε στα χέρια του Τζέιμς, ο οποίος στα 14'' πριν το τέλος εκτέλεσε για τρεις, παγώνοντας το Mediolanum Forum και στη συνέχεια ο Μπλόσoμγκεϊμ έγραψε με κάρφωμα το τελικό 66-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 37-35, 48-52, 66-72

Πηγή: sdna.gr