Facebook Pixel Euroleague: Τρελή ματσάρα με φινάλε θρίλερ - Η Μπασκόνια έκλεψε τη νίκη από Ομπράντοβιτς στην... εκπνοή (Highlights)
| 2023-11-04 00:14:00

Τεράστια νίκη για τους Βάσκους επί της Παρτιζάν με 84-83 και ήρωα τον Μονέκε στο τέλος!

Euroleague: Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Μπασκόνια επικράτησε με 84-83 της Παρτίζαν στη Βιτόρια.

Το ντεμπούτο του Ιβάνοβιτς στον πάγκο των Βάσκων ήταν επιτυχημένο και η Μπασκόνια πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση, ενώ η Παρτίζαν μετράει ήδη τέσσερις ήττες στις 6 αγωνιστικές της Euroleague. Κορυφαίος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Μονέκε (16 πόντοι), σπουδαίο παιχνίδι έκανε για τη Μπασκόνια ο Σεντεκέρσκις (14 π. – 8 ριμπ. – 3 ασ.)

H εξέλιξη του αγώνα

Η Παρτίζαν μπήκε με ενέργεια στο ματς και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα… μέτρα της, ωστόσο οι Βάσκοι βρήκαν τον τρόπο για να ακολουθήσουν το ρυθμό των Σέρβων και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (23-23).

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπασκόνια κυριάρχησε στα ριμπάουντ, κυρίως στα επιθετικά, εκμεταλλεύτηκε αδυναμίας στην άμυνα των φιλοξενούμενων και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου επικρατώντας με διαφορά έξι πόντων της Παρτίζαν (48-42).

Οι Σέρβοι μπήκαν… μεταμορφωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν όχι μόνο να καλύψουν τη διαφορά, αλλά και να πάρουν προβάδισμα με 66-63 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, έχοντας επί μέρους σκορ 24-15!

Στην τελευταία περίοδο παίχτηκε ένα… θρίλερ, ωστόσο οι Βάσκοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε.

Ο Νάναλι έδωσε το προβάδισμα στην Παρτίζαν στα 13 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη (83-82), ο Μονέκε ήταν εύστοχος στις δύο βολές και έκανε το 85-8, ενώ οι Σέρβοι δεν εκμεταλλεύτηκαν την τελευταία τους επίθεση και έφυγαν ηττημένοι από τη Βιτόρια.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 48-42, 63-66, 84-83

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 14, Ραΐστε 5, Κρις, Σεντεκέρσκις 14, Μαρίνκοβιτς 12, Μίλλερ – ΜακΙντάιρ 9, Κότσαρ 11, Κοστέλο 3, Μονέκε 16

Παρτίζαν (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς 13, ΛεΝτέι 11, Αβράμοβιτς 1, Σμαϊλάγκιτς 7, Νάναλι 16, Τριφούνοβιτς 7, Άντζουσιτς 9, Ντόζιερ Τζ. , Καμίνσκι 8