Euroleague: Τεράστια νίκη σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι πήρε η Μπάγερν, που επικράτησε με 94-85 της Παρτίζαν. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Κάρσεν Έντουαρντς, που πέτυχε 21 πόντους και ήταν καθοριστικός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά το κλειδί προς την επικράτηση ήταν ο Σιλβέν Φρανσίσκο. Ο πρώην παίκτης του Περιστερίου πέτυχε 17 πόντους, έδωσε 6 ασίστ και έβαλε το πιο κρίσιμο καλάθι οτυ αγώνα για να κάνει το 89-85 και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Από τη Παρτίζαν ο Μπρούνο Καμπόκλο ήταν συγκινητικός στο ντεμπούτο του, πέτυχε 14 πόντους στη τελυταία περίοδο και 19 συνολικά, αλλά δεν είχε κάποιον άξιο συμπαραστάτη στις τελευταίες στιγμές του αγώνα.

Η Μπάγερν έφτασε τη Παρτίζαν στις 3 νίκες (3-5 αμφότεροι), με τη διαφορά των 9 πόντων να είναι σημαντική όσον αφορά τη πιθανή ισοβαθμία στο τέλος.

Η Παρτίζαν μπήκε καλύτερα στον αγώνα και με σουτ του Καμίνσκι πήρε προβάδισμα 6 πόντων (5-11). Η Μπάγερν αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά (10-11), αλλά δε κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ. Οι Σέρβοι, με επιθετικούς πόλους τους Νάναλι, Τριφούνοβιτς και Καμίνσκι κράτησε μια καλή διαφορά σε ένα χορταστικό πρώτο δεκάλεπτο (25-32).

Με το πρώτο καλάθι του Καμπόκλο στην Ευρωλίγκα, η Παρτιζάν αύξησε τη διαφορά της στους 10 (25-35). Η Μπάγερν μπήκε και πάλι στο παιχνίδι χάρη στη κλάση του Έντουαρντς και του Μπολμάρο και πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά από 16 λεπτά παιχνιδιού (42-41). Η Παρτιζάν ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα με συνεχόμενους πόντους του Σμαιλάγκιτς, πριν ισοφαρίσει με τρίποντο ο Έντουαρτς. Το ημίχρονο θα βρει τη Μπάγερν να προηγείται με διαφορά ενός καλαθιού σ’ένα πολύ ανοικτό παιχνίδι (53-51).

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τις ομάδες να είναι πολύ άστοχες. Η Μπάγερν όμως είχε σε μεγάλη μέρα τον Έντουαρντς που πέτυχε τρίποντο για το 59-51, η Παρτίζαν δεν έβρισκε λύσεις και ο Μπούκερ έστειλε τη διαφορά στους 12 για τους Γερμανούς (65-53). Η Παρτιζάν απάντησε με σερί 8-0 για το 65-61, ο Φρανσίσκο θα βάλει μεγάλο σουτ για το 68-61 με την περίοδο να κλείνει με τη Μπάγερν να βρίσκεται στο +7 (70-63).

Η τέταρτη και πιο κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε και πάλι άστοχα για τις 2 ομάδες, αφού είχε μπει μόλις 1 καλάθι εντός παιδιάς στα πρώτα 3.30 λεπτά. Στο επόμενο δίλεπτο έχουμε καταιγισμό τριπόντων, με τον Μπρούνο Καμπόκλο να συστήνεται με εντυπωσιακό τρόπο στην μπασκετική Ευρώπη. Ο Βραζιλιάνος παίκτης της Παρτίζαν θα πετύχει 12 σερί πόντους με 3/3 τρίποντα και τους Σέρβους να μειώνουν στο πόντο (82-81) με 3.12 για τη λήξη. Η Μπάγερν θα πάρει ανάσα και θα ανοίξει τη διαφορά στους 5 (86-81) μετά από κλέψιμο και καλάθι του Μπολμάρο. Στην επόμενη φάση ο Καμπόκλο θα πάει στη γραμμή των βολών, θα βάλει 1/2 αλλά στη διεκδίκηση οι διαιτητές δίνουν τη μπάλα στη Παρτίζαν. Ο τεχνικός της Μπάγερν Πάμπλο Λάσο δέχεται τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και ο Καμπόκλο βάζει τη βολή για το 86-83.

Με 1.30 να απομένει ο Ντοζίερ θα κάνει το 86-85 με τον Φρανσίσκο να βάζει καλάθι και φάουλ για το 89-85. Η Παρτίζαν θα αστοχήσει στην επόμενη φάση, ο Μπαμπ θα κάνει το 91-85 και ένα πραγματικά εντυπωσιακό παιχνίδι θα φτάσει στο τέλος του.

Πόντοι ανά περίοδο: 25-32, 53-51, 70-63, 94-85

Μπάγερν(Λάσο): Έντουαρντς 21 (3/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Φρανσίσκο 17 (3/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπούκερ 13 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα 10 ριμπάουντ), ΓουάιλερΜπαμπ 8, Γουίμπεργκ 6, Μπολμάρο 6 (3/6 δίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ιμπάκα 6 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Γκιλέσπι 8, Γκιφάι 4, Μπράνκοβιτς 2, Καρτσένκοφ

Παρτίζαν(Ομπράντοβιτς): Τριφούνοβιτς 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Νάναλι 14 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Καμίνσκι 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λεντέι 12 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, Σμαιλάγκιτς 5, Ντοζίερ 10 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Καμπόκλο 19 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2 μπλοκ), Γιάραμαζ 2, Αβράμοβιτς 4, Πονίτκα, Άντζουσιτς (0/1 δίποντα, 0/4 τρίποντα)

Μπάγερν: 13/16 βολές, 21/39 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 39 (26+13) ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ

Παρτίζαν: 19/23 βολές, 21/31 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 25 (22+3) ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη, 4 μπλοκ

Για την 9η αγωνιστική της Euroleague, η Μπάγερν ταξιδέυει στο Κάουνας να αντιμετωπίσει τη Ζάλγκιρις (17/11, 20.00), ενώ η Παρτίζαν επιστρέφει στη βάση της για να υποδεχτεί την Άλμπα (17/11, 21.45).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Νικήτρια η Βιλερμπάν με πρωταγωνιστή Καμπαρό στο ντέρμπι των... ουραγών (Highlights)