Euroleague: Βίρτους Μπολόνια και Μπαρτσελόνα αναμετρήθηκαν  στη Segafredo Arena για την 12η αγωνιστική της Euroleague. Μετά από μία πραγματική σκυλομαχία, οι Ιταλοί θα πάρουν τεράστια νίκη με 80-75 απέναντι στους μπλαουγκράνα, οι οποίοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά κατέρρευσαν στο φινάλε.

Στο 8-4 ανεβαίνει η Βίρτους, που είχε σε φανταστική μέρα τον Ντάνιελ Χάκετ σε επίθεση και άμυνα, με καθοριστικό Σενγκέλια στο δεύτερο ημίχρονο. Βέβαια, ο παίκτης του αγώνα πρέπει να θεωρείται ο Έφι Λιούντμπεργκ που πέτυχε 15 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, συμπεριλαμβανομένου και τριπόντου-μαχαιριά που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Αντίθετα, η Μπαρτσελόνα θα πέσει στο 9-3, που είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα,ήταν ανώτερη μέχρι την τρίτη περίοδο, αλλά έμεινε από λύσεις και δυνάμεις στο πιο κρίσιμο σημείο. Ερνανγκόμεθ με 15 και Βέσελι με 13 οι πρώτοι σκόρερ των Καταλανών, θετικός με 9 πόντους και 8 ασίστ ο Λαπροβίτολα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο από τη γωνία του Χάκετ, πριν ακολουθήσει ένα σερί 7-0 για την Μπαρτσελόνα. Όμως, οι μπλαουγκράνα συμπλήρωσαν γρήγορα τα 5 φάουλ και οι Ιταλοί πήγαν στη γραμμή των βολών. Έτσι, με ένα τρίποντο του Λιούντμπεργκ πέρασαν μπροστά με 14-11. Ακολούθησε ένα σερί  2-13 για την Μπαρτσελόνα, που βελτίωσε αισθητά την άμυνα της και οδήγησε την Βίρτους σε πολλά λάθη (έκανε 11 στο ημίχρονο). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 18-24 με ένα καλάθι του Λιούντμπεργκ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με επιθετικά φάουλ και για τις 2 ομάδες. Έπειτα ακολούθησε ρεσιτάλ επίθεσης και άμυνας από Ερνάνγκομεθ και Μπριθουέλα, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 16 (20-36). Η Βίρτους αντέδρασε και με πρωτεργάτες τους Χάκετ και Κορντινιέ μείωσε στους 10 (31-41). Το ημίχρονο θα τελειώσει με σκορ 33-45, αποτέλεσμα δίκαιο βάση της εικόνας των 2 ομάδων στο παρκέ, με τον Τόκο Σενγκέλια να είναι σκιά του εαυτού του (2 πόντοι με 0/5 σουτ και 4 λάθη).

Η Βίρτους ξεκίνησε πολύ πιο αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο. Με τους Μπελινέλι και Σενγκέλια να κάνουν -επιτέλους – αισθητή την παρουσία τους στον αγώνα, οι Ιταλοί μείωσαν στους 6 (41-47). Η Καταλανοί θα αντέξουν και με πολύ καλό τον Γουίλι και τρίποντο του Τζαμπάρι Πάρκερ φτάσουν τη διαφορά στο +12 (44-56). Η Βίρτους συνέχιζε να πιέζει και με Λιούντμπεργκ και Σενγκέλια ζεστούς, μείωσε στους 7 (51-58). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 56-61 με φόλοου του Γεωργιανού, με την τελευταία περίοδο να δείχνει συναρπαστική.

Η Βίρτους ξεκίνησε με σερί 5-0 για να ισοφαρίσει σε 61-61. Πλέον το ματς είχε πάρει άλλο δρόμο. Οι Ιταλοί έπαιζαν με περίσσειο ενθουσιασμό, και με καλάθι του Μάσκολο προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (65-63). Ο Λιούντμπεργκ θα βάλει τρίποντο για το 68-63, με την Μπαρτσελόνα να τα έχει χαμένα σε άμυνα και επίθεση. Ο Λαπροβίτολα θα δώσει την απαιτούμενη ηρεμία στην Μπάρτσα, η οποία θα μειώσει στους 2 (72-70), με 2 λεπτά να απομένουν. Ο Μίκι θα πάει στη γραμμή των βολών αλλά θα τις χάσει, με τον Κάλινιτς να βάζει πολύ δύσκολο σουτ για να ισοφαρίσει (72-72). Ο Λιουντμπέργκ θα σημειώσει το 74-72 κερδίζοντας για πολλοστή φορά στο 1v1 τον Βέσελι , αλλά ο Σατοράνσκι θα βάλει μεγάλο τρίποντο για το 74-75. Ο Χάκετ θα κερδίσει φάουλ και θα σημειώσει το 76-75, με τον Ιταλοαμερικανό να παίρνει επιθετικό φάουλ από τον Βέσελι. Το ματς θα το τελειώσει ο υπέροχος Ίφε Λιούντμπεργκ με τρίποντο-μαχαιριά στα 17.5 δευτερόλεπτα για το 79-75. Ο Λαπροβίτολα θα αστοχήσει και ο Λιούντμπεργκ θα σημειώσει1/2 βολές για το τελικό 80-75. Τεράστια νίκη για τη Βίρτους.

Πόντοι ανά περίοδο: 18-24, 33-45, 56-61, 80-75

Βίρτους Μπολόνια (Μπάνκι): Χάκετ 14 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπελινέλι 8  (5/5 βολές, 0/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σενγκέλια 14 (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Αμπάς, Λιούντμπεργκ 21 (4/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Ντάνστον 1, Κορντινιέ 10 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόμπριτς 2, Σμιθ, Κέικοκ, Μίκι 8, Μάσκολο 2

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Λαπροβίτολα 9 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 λάθη), Σατοράνσκι 6 (3/4 δίποντα,1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Κάλινιτς 5, Βέσελι 13 (6/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Ντα Σίλβα 3, Αμπρίνες 6, Ερνανγκόμεθ 15 (6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη, 1 μπλοκ), Γιοκουμπάιτις, Νάζι, Πάρκερ 4, Μπριθουέλα 9, Πάουλι

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους: 13/20 βολές, 17/40 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 38 (24-14) ριμπάουντ, 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: : 8/12 βολές, 23/38 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 33 (26-7) ριμπάουντ, 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 17 λάθη, 2 μπλοκ

Στη συνέχεια της διαβολοβδομάδας, η Βίρτους θα παραμείνει Ιταλία να αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ (8/12, 21.30), ενώ η Μπαρτσελόνα επιστρέφει Ισπανία για να υποδεχθεί την Φενερμπαχτσέ (8/12, 21.30).