Facebook Pixel Euroleague: "Λύγισε" τον Ερυθρό Αστέρα και... αναστήθηκε η Βαλένθια μετά από 5 σερί ήττες! (Highlights)
| 2023-12-07 00:02:00

Κινδύνευσε να χάσει ένα παιχνίδι που βρέθηκε μπροστά με +16, αλλά στο τέλος το... έσωσε η ισπανική ομάδα.

Euroleague: Η Βαλένθια μπορεί να προηγήθηκε ακόμη και με 16 πόντους, ωστόσο η ομάδα του Σφαιρόπουλου πάλεψε μέχρι το τέλος γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 85-81.

O Ερυθρός Αστέρας, γνώρισε την ήττα για έκτο σερί εκτός έδρας ματς ενώ η Βαλένθια επέστρεψε στις νίκες μετά από 5 ήττες!

Η Βαλένθια ξεκίνησε αρκετά καλά τον αγώνα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και μετά τους δύο πόντους που δέχτηκε έκανε σερί 7-0 για το 7-2 με τρίποντο του Γιόσεπ Πουέρτο.

Ντέιβις και Γιόβιτς με τρίποντο ανέβασαν την διαφορά για τις «νυχτερίδες» κάνοντας το 16-8 (+8) που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για το πρώτο δεκάλεπτο του ματς.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου, όπως αναμένονταν έκανε την αντεπίθεσή της, πίεσε και μείωσε στον πόντο 20-19 με τρίποντο από τους Σάμπαζ και Νταβίντοβατς, 1.05 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ότζελεϊ και ο Τζόουνς, ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους +6- 25-19 για να γράψουν τον επίλογο στην πρώτη περίοδο.

Η ομάδα του Μουμπρού, ήταν καλή και στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχε σε καλή ημέρα τον Ότζελεϊ που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 13 πόντους, ενώ 10 είχε ο Μπράντον Ντέιβις. Οι «νυχτερίδες» είχαν 12/16 δίποντα 3/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ερυθρός Αστέρας πίεζε μέχρι το 34-31 έχοντας μειώσει στους τρεις πόντους, όμως στη συνέχεια, η Βαλένθια «ξέσπασε» για να ανεβάσει τη διαφορά ακόμ και στους +16 (53-37) με τον Μπράντον Ντέιβις. Αυτό που κατάφεραν προσωρινά οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 53-40 με τον Νέντοβιτς που έφτασε τους 9 πόντους, πριν διαμορφώσει το 56-40 με τρίποντο ο Τζόουνς κρατώντας την απόσταση στους +16!

Η ομάδα του Σφαίρόπουλου πραγματοποίησε καλό τρίτο δεκάλεπτο και μπόρεσε να σβήσει το σημαντικό προβάδισμα που πήρε η Βαλένθια στο πρώτο ημίχρονο. Ο Τεόντοσιτς με τρίποντο έκανε το 56-45, και ο ίδιος παίκτης από την γραμμή των ελευθέρων βολών, μείωσε στους 5 (60-55). Ο Γιεντράιτις ήταν εύστοχος σε τρίποντο για το 62-61, φέρνοντας τον Ερυθρό Αστέρα στον πόντο!

Ωστόσο η Βαλένθια με σερί 8-0 με Κλαβέρ, Ντέιβις, Τζόουνς και Τουρέ να σκοράρουν έφερε γρήγορα την διαφορά στους +9. Ο Χάρπερ διαμόρφωσε το 72-65 με τρίποντο (+7)

Μεγάλη μάχη έδωσαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο. Η Βαλένθια προηγήθηκε με +9 76-67 με βολές του Οτζελέγιε, όμως ο Ερυθρός Αστέρας με Τεόντοσιτς, Μπόλομποϊ και Νέντοβιτς, ισοφάρισε σε 81-81 , 54 δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Ο Χάρπερ έβαλε ξανά την Βαλένθια μπροστά με δίποντο και ο Ντέιβις με 2 ελεύθερες βολές έκανε το 85-81 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Ντέιβις για την Βαλένθια ήταν ο κορυφαίος της παίκτης με 21 πόντους, ο Οτζέλεγιε είχε 17. Η Βαλένθια είχε 20.35 δίποντα(57.1%) και 9/30 τρίποντα(30%). Για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, Ο Νέντοβιτς έκλεισε με 14 πόντους και ο Μπόλομποϊ είχε 12.