Facebook Pixel Euroleague: Συνεχίζει το σερί της η Εφές με σούπερ Λάρκιν - Πήρε άνετο διπλό στην έδρα της Άλμπα (Hls)
| 2023-12-07 23:18:00

Η Εφές στο 7-6 στην βαθμολογία, χωρίς τους Κλάιπερν, Μπράιαντ, Γουίλις, Μπομπουά, Γιλμάζ και Ζίζιτς.

Euroleague: Η Εφές έβαλε θετικό πρόσημο στην βαθμολογία της Ευρωλίγκα και στην 13η αγωνιστική, με την έβδομη νίκη (89-97) της, κόντρα στην Άλμπα, στο Βερολίνο, παρά τους έξι απόντες που έχει στο ρόστερ της τουρκικής ομάδας. Ο Σέιν Λάρκιν την οδήγησε στην νίκη και είχε την συμπαράσταση άλλων τεσσάρων συμπαικτών του που πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, προεξέχοντος του Μάικ Ντάουμ, ο οποίος σημείωσε 5/7 τρίποντα, μόνο στο 3ο δεκάλεπτο. Εξιαρετική εμφάνιση του Γιόχαν Τίμαν που είχε 40 βαθμό αξιολόγησης, αλλά έμεινε χωρίς αντίκρυσμα. Η Εφές, μετά τον Παναθηναϊκό, δεν έγινε…Ζάλγκιρις που είχε ηττηθεί, πριν από 2 μέρες στην έδρα της Άλμπα.

Τίμαν και Πρόσιντα ανέτρεωαν το προβάδισμα

Η Άλμπα είχε παραγωγή 40 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, εκ των οποίων ο Τίμαν (15π.) και ο Πρόσιντα (16π.) σημείωσαν τους 31, ενώ οι γηπεδούχοι σταμάτησαν να υποπέφτουν σε λάθη, καθώς είχαν έξι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Εφές άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και αξιοποίησε τον Τζόουνς και είχε σταθερό προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο Λάρκιν αποτέλεσε την μοναδική απειλή για την άμυνα των “άλμπαρτος”, με αποτέλεσμα να

Ο Ντάουμ… πήρε το “όπλο” του

Ο Μάικ Ντάουμ ήταν καθοριστικός στο 3ο δεκάλεπτο με τους 15 πόντους που σημείωσε, μόνο με τρίποντα σε 7 προσπάθειες και παρά το προβάδισμα ενός πόντου της Άλμπα στο 30′, η γερμανική ομάδα δεν είχε άλλες δυνάμεις στην 4η περίοδο. Η άμυνα της Εφές ήταν αποτελεσματική και ο Λάρκιν στην επίθεση, έκανε διαχείριση σκορ, εκτέλεσης και δημιουργίας…

Δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 65-64, 89-97