Euroleague: Παρτίζαν και Αρμάνι Μιλάνο αναμετρήθηκαν στην Stark Arena για την 13η αγωνιστική της Euroleague. Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω μέχρι και με 15 πόντους, ανέτρεψαν την κατάσταση και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη επί των Ιταλών με σκορ 82-69, σε ένα παιχνίδι που είδαμε 2 διαφορετικά ματς σε κάθε ημίχρονο. Ένα πρώτο μέρος που η Αρμάνι έπνιξε με την άμυνά της τους γηπεδούχους και ένα δεύτερο μέρος απόλυτης κυριαρχίας της Παρτίζαν απέναντι στους εξουθενωμένους Ιταλούς. Το 21-7 της τελευταίας περιόδου είναι αντιπροσωπευτικό της εικόνας των 2 ομάδων στο φινάλε.

Στο 7-6 ανέβηκε η Παρτίζαν, που είδε τον Καμπόκλο να την κρατάει ζωντανή στο πρώτο ημίχρονο πριν αναλάβουν οι συνήθεις ύποπτοι. Πάντερ και ΛεΝτέι ανέτρεψαν το παιχνίδι, ενώ πολύ καθοριστικός ήταν ο Τζέιμς Νάναλι. Μεγάλο πλήγμα για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτςο τραυματισμός του Αλέκσα Αβράμοβιτς.

Στο 4-9 έπεσε η Αρμάνι, που για ακόμα ένα παιχνίδι δεν άντεξε στο φινάλε. Ο Σίλντς έκανε φοβερά πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δε βρήκε ποτέ έναν άξιο συμπαραστάτη για να κυνηγήσει το ματς. Πλέον το σύνολο του Ετόρε Μεσίνα έχει μείνει πολύ πίσω από πολύ νωρίς.

Με τρομερή ευστοχία στα πρώτα λεπτά η Αρμάνι πήρε προβάδισμα 5 πόντων (8-13). Η Παρτίζαν προσπάθησε να αντιδράσει με μπροστάρη τον Καμπόκλο, ο τραυματισμός, όμως, του Αλέκσα Αβράμοβιτς πάγωσε τους γηπεδούχους. Έτσι, οι Ιταλοί κράτησαν το προβάδισμα και με τρίποντο του Σιλντς έφτασαν τη διαφορά στους 7 (16-23). Η πρώτη περίοδος θα τελειώσει με 20-25 χάρη σε καλάθι του Νάναλι, με τον Καμπόκλο τους 12 από τους 20 πόντους της σερβικής ομάδας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Παρτίζαν θα μπει πιο αποφασισμένη και με «καυτό» Κέβιν Πάντερ θα προηγηθεί στο σκορ (29-27). Η Αρμάνι θα αντιδράσει και με σερί 8-0 θα πάρει διαφορά 6 πόντων (29-35). Με 1/2 βολές του Μέλι η Αρμάνι θα φτάσει στο +9 (35-44), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 39-44. Εντυπωσιακοί οι Καμπόκλο και Σιλντς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Με τρίποντα των Νάναλι και Λο ξεκίνησε το ματς μετά την ανάπαυλα. Η Αρμάνι θα συνεχίζει να παίζει εκπληκτική άμυνα, με την Παρτίζαν να μοιάζει εγκλωβισμένη. Με τρίποντο του Μέλι το σκορ θα φτάσει στο 45-56, με τον Ομπράντοβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Τα πράγματα δεν θα βελτιωθούν, με τον Σιλντς να βάζει 2 βολές για να φτάσει το προβάδισμα της ομάδας του στο +15 (45-60). Στα τελευταία 4 λεπτά η Παρτίζαν θα βρει λύσεις με τον ΛεΝτέι αρχικά, μέχρι να πάρει την σκυτάλη ο Κέβιν Πάντερ. Ο Αμερικανός θα βάλει τρίποντο για το 52-62 και θα ξυπνήσει για τα καλά την Stark Arena.  Ο ΛεΝτέι θα σημειώσει επίσης τρίποντο για το 57-62 με τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων να καταλαμβάνει και τις 2 πλευρές του παρκέ. Οι ομάδες θα μπουν στην τελευταία περίοδο με την μικρότερη δυνατή διαφορά. (61-62).

Το τελευταίο δεκάλεπτο θα ξεκινήσει με σουτ του Φλακαντόρι, με τον Πάντερ να απαντά. Ο Ντοζίερ θα βάλει μπροστά την Παρτίζαν στο σκορ για πρώτη φορά μετά την δεύτερη περίοδο. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν πίσω. Μέσα σε 3 λεπτά είχαν καθαρίσει το παιχνίδι, με το σκορ να γίνεται 76-64 με 3 λεπτά να απομένουν. Η Αρμάνι θα μειώσει στους 8 (76-68), μέχρι ο Κέβιν Πάντερ να βάλει τρίποντο για το 79-68 και να τελειώσει τον αγώνα.

Την επόμενη εβδομάδα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, η Παρτίζαν θα ταξιδέψει στην Λιθουανία για να αντιμετωπίσει την Ζαλγκίρις, ενώ η Αρμάνι επιστρέφει στο Μιλάνο για τον ιταλικό «εμφύλιο» με την Βίρτους.

Πόντοι ανά περίοδο: 20-25, 39-44. 61-62, 82-69

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Πάντερ 19 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νάναλι 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντοζίερ 8 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Καμπόκλο 16 (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), ΛεΝτέι 15 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς, Σμάιλαγκιτς 9 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γιάραμαζ, Άντζουσιτς 3, Πονίτκα 2

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Σιλντς 19 (0/2 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Λο 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Βόιγκτμαν 5, Πόιθρες, Μέλι 9 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χολ 5, Τόνουτ 8 (4/4 δίποντα), Χάινς 5, Φλακαντόρι 6 (1/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Ρίτσι, Καμαγκάτ

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 14/16 βολές, 19/31 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 25 (19-6) ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 4 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: : 16/19 βολές, 13/23 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 29 (18-11) ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 0 μπλοκ