Με ανατροπή από το -12 (38-50 στο 20΄), η Μπαρτσελόνα υπερασπίστηκε την έδρα της, συμπληρώνοντας τις δέκα νίκες στην εφετινή Euroleague. Οι Καταλανοί επικράτησαν με 89-81 της Φενερμπαχτσέ, για την 13η αγωνιστική της διοργάνωσης, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να ολοκληρώνει με δύο ήττες επί ισπανικού εδάφους (είχε προηγηθεί η ήττα από την Μπασκόνια) τη «διαβολοβδομάδα» και να υποχωρεί στο 6-7.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, «πάτησαν» στην αστοχία της Φενέρ στην επανάληψη από τα 6,75 και από το 32΄, όταν και ξέφυγαν με +5 (69-64) δεν απώλεσαν ξανά το προβάδισμα...

Με 21 πόντους και «φλερτάροντας» με το νταμπλ νταμπλ (είχε και 9 ριμπάουντ), ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις με 18. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Νικ Καλάθης περιορίστηκε σε 1 ριμπάουντ σε 5 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-50, 63-64, 89-81

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Συρίγος για Ολυμπιακό: Ομάδα κλάσης, που ακόμα όμως δεν μπορεί να κάνει κανονικό rotation (ΒΙΝΤΕΟ)