Μια τεράστια νίκη κατάφερε να πάρει η Άλμπα μέσα στο Βερολίνο επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 74-70. Οι Γερμανοί από το δεύτερο ημίχρονο και μέχρι το τέλος του αγώνα είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και είχαν πρώτο σκόρερ τον Ματ Τόμας με 13 πόντους.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με πολύ δυναμικό τρόπο στο παιχνίδι θέλοντας να μην αφήσει κανένα περιθώριο στην Άλμπα εξ’ αρχής. Οι παίκτες του Γκριμάο με δύο εύστοχα τρίποντα στο πρώτο λεπτό προηγήθηκαν με 0-8 και έθεσαν τις βάσεις για μια καλή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν και μείωσαν σε 7-10 με τρίποντο του Μπράουν, αλλά ο Κάλινιτς με προσωπική φάση έκανε το 7-14 με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα. Οι Καταλανοί είχαν τον πλήρη έλεγχο, προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους, 9-20 με τον Ουίλι Ερνάνγκομεθ, αλλά οι Γερμανοί απάντησαν. Με τους Πρότσιντα και Σνάιντερ, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 10-2 και «έκλεισαν» το δεκάλεπτο με το σκορ στο 19-22.

Ο έλεγχος στη «Μπάρτσα», αντεπίθεση των Γερμανών και 38-41

Πανομοιότυπο και το δεύτερο δεκάλεπτο με τη μόνη διαφορά πως οι γηπεδούχοι αυτή τη φορά κατάφεραν να μειώσουν. Στο ξεκίνημα οι «Μπλοαυγκράνα» είχαν τον έλεγχο και προηγήθηκαν στο 12’ με 21-30 δια χειρός Βέσελι, με το σκορ στο 15΄ να είναι 27-36. Κάπου εκεί οι Γερμανοί προσπάθησαν να κάνουν μια νέα αντεπίθεση και να ροκανίζουν τη διαφορά. Ο Μπράουν μείωσε με συνεχόμενους πόντους του σε 36-39 και ο Τόμας με ένα ακόμα δίποντο έκανε το 38-41 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Η Άλμπα «έσφιξε» την άμυνα και πήρε προβάδισμα με τον Τόμας

Στην τρίτη περίοδο η Άλμπα έπιασε στον… ύπνο την Μπαρτσελόνα και με σερί 9-0, με τρίποντο του Ματ Τόμας το σκορ έγινε 47-41 με τα δεδομένα του ματς να αλλάζουν ολοκληρωτικά. Ο Κάλινιτς με τρίποντο πέτυχε το πρώτο καλάθι της ομάδας του, 2:30 λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, για το 47-44, με τους γηπεδούχους στο 25’ να είναι μπροστά με 5 πόντους διαφορά, 51-46. Ο Ματ Τόμας το είχε πάρει προσωπικά και με ένα ακόμα τρίποντο, έφτασε τους 12 πόντους και έκανε το 54-50, 4 λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο και ολοκληρώθηκε με 56-52.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου η Άλμπα συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και πήρε προβάδισμα 8 πόντων, 60-52 και στο 34 με καλάθια των Τόμας και Σπανιόλο η ομάδα του Βερολίνου πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 10 πόντων, 65-55, βάζοντας βάσεις για μεγάλη… έκπληξη. Βάσεις που έγιναν ακόμα πιο ισχυρές, ένα λεπτό αργότερα, αφού ο Τίμαν με τρίποντο έκανε το 70-57, δίνοντας αέρα 13 πόντων στους Γερμανούς. Ο Σατοράνσκι με τον Βέσελι ήταν οι παίκτες που προσπαθούσαν να «κλείσουν» τη διαφορά και να κρατήσουν «ζωντανή» την Μπαρτσελόνα, 73-66 στο 37’. Ο Βέσελι συνέχιζε να κρατάει την ομάδα του όρθια και ο Λαπροβίτολα με σουτ τριών πόντων μείωσε στο… σουτ, 73-70, ένα λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα. Το ματς έγινε θρίλερ στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Σατοράνσκι να δέχεται τεχνική ποινή στα 18 δεύτερα Ο Ματ Τόμας αστόχησε στη βολή αλλά η Άλμπα δεν έχασε το παιχνίδι.

Τα Δεκάλεπτα: 19-22, 38-41, 56-52, 74-70