Facebook Pixel Euroleague: "Παρέλαση" στο Μιλάνο - Η Αρμάνι διέλυσε τη Βιλερμπάν πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (Highlights)
| 2023-12-20 23:40:00

Με την ψυχολογία στα ύψη περιμένει τον Παναθηναϊκό η ιταλική ομάδα, που κατατρόπωσε με 84-61 τους Γάλλους.

Για την 15η στροφή της Euroleague, η Αρμάνι Μιλάνο φιλοξένησε την Βιλερμπάν στο Mediolanum Forum.

Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που τελείωσε με επιμέρους σκορ 22-21, είχαμε δύο μεγάλα σερί για κάθε ομάδα. Πρώτα οι γηπεδούχοι έκαναν το 5-8 εις βάρος τους σε 20-10 κι έπειτα οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 20-21. Ένα λεπτό πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το δίποντο του Καμαγκάτε για να δώσει το προβάδισμα με 22-21. Ενώ τραυματίας αποχώρησε και ο Νάντο Ντε Κολό.

Στην 2η περίοδο η Αρμάνι, έσφιξε την άμυνα της και με σωστές επιλογές στην επίθεση βρήκε ρυθμό. Η Βιλερμπάν είδε την Αρμάνι να ξεφεύγει ακόμη και με δέκα. Εντυπωσιακοί Σιλντς και Μέλι στο πρώτο ημίχρονο που είχαν 13 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Υπόθεση Μέλι το 3ο δεκάλεπτο,  με 9 δικούς του πόντους και ένα τρίποντο του Φόιγκτμαν, άνοιξε την διαφορά στους 19. Η 3η περίοδος ήταν αποκλειστικά των γηπεδούχων κλείνοντας την με επιμέρους σκορ 67-48.

Η 4η περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 20 πόντους. Το τελικό σκορ του παιχνιδιού 84-61. Πρώτος σκόρερ για την Αρμάνι ο Νικολό Μέλι με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 24-15, 21-12, 17-13

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ο Ντόρσεϊ "καθάρισε" για τη Φενέρ με απίθανη καλαθάρα στο φινάλε! (Highlights)