Facebook Pixel Euroleague: Ρεσιτάλ Χάουαρντ αλλά τον επισκίασε ο... εξωγήινος Τζέιμς - Μεγάλη νίκη για Μονακό πριν το ΟΑΚΑ (Hls)
| 2024-01-09 22:19:00

Ο Χάουρντ σημείωσε 33 πόντους, αλλά οι 25 που έβαλε ο Τζέιμς ήταν αρκετοί προκειμένου η Μονακό να επικρατήσει με 93-83 της Μπασκόνια.

Η Μονακό με ηγέτη τον Μαικ Τζέιμς νίκησε με 93-83 την Μπασκόνια στην σάλα «Γκαστόν Μεντεσίν» για την 20η αγωνιστική της Euroleague. Έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στο 11-9, ενώ οι φιλοξενούμενοι στο 10-10.

Ο Τζέιμς ήταν για ένα ακόμη ματς ηγέτης. Ο αμερικανός γκαρντ πληθωρικός (26π., 7 ασίστ, 3ρ., 28 pir) σκόραρε και οργάνωσε και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Από την άλλη ο Μάρκους Χάουαρντ έκανε ένα καταπληκτικό ματς στην επίθεση με 33 πόντους (6/10δ., 5/9τρ., 6/6β.), 25 pir), αλλά έμοιαζε πολλές φορές να παίζει μόνος του, κυρίως στο 4ο δεκάλεπτο.

Η Μπασκόνια με Κότσαρ κυρίαρχο στην ρακέτα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-22.

Στην συνέχεια όμως με Ντιάλο και Ουατάρα να δίνουν πολύτιμες βοήθειες στην επίθεση η Μονακό έκλεισε το ημίχρονο στο 43-39.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Μονακό άνοιξε το γήπεδο και με επιμέρους σκορ 28-20 ξέφυγε με 71-59. Σε ένα δεκάλεπτο στο οποίο η Μπασκόνια έκανε πάρα πολλά λάθη.

Ο Χάουαρντ με προσωπικά καλάθια στο 4ο δεκάλεπτο προσπάθησε να γυρίσει το ματς μόνος του. Μείωσε σε 81-75 και 86-83, αλλά ως εκεί. Με Μοτεγιούνας και Μπλόσομγκειμ η Μονακό έκανε ένα 7-0 και «καθάρισε το ματς.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: "Σφαλιάρα" από τον εκπληκτικό Ντόρσεϊ σε Ομπράντοβιτς και επική ανατροπή η Φενέρμπαχτσε! (Highlights)