Facebook Pixel Ολυμπιακός - Βίρτους Μπολόνια: Έκανε πλάκα στη Βίρτους στο β’ ημίχρονο
| 2024-03-08 00:00:00

Πάρτι εξάδας για Ολυμπιακό - Έκανε πλάκα στη Βίρτους στο β’ ημίχρονο, πήρε και τη διαφορά! (Vid)

του Δημήτρη Σκούφου

Με ένα επιμέρους σκορ 37-23 στο δεύτερο ημίχρονο οι Ερυθρόλευκοι πήραν σπουδαία νίκη με 74-69 επί της Βίρτους στο ΣΕΦ, κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα και έκαναν βήμα εξάδας, βλέποντας και... τετράδα!

Παρά το άσχημο πρώτο του ημίχρονου, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9 πόντους (37-46) ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος στο δεύτερο μέρος και παρότι είχε σημαντικές απουσίες και πάλι (Γουόκαπ, Λαρεντζάκης, Μιλουτίνοφ), έκανε την αντεπίθεσή του και πήρε τη νίκη με 74-69, καλύπτοντας και το -2 του πρώτου αγώνα στην Ιταλία.

Πλέον οι Ερυθρόλευκοι έβαλαν από κάτω τη Βίρτους έχοντας ρεκόρ 17-11, κάνοντας μεγάλο βήμα για την εξάδα, έχοντας βέβαια ακόμα μεγάλες πιθανότητες ακόμα και για την τετράδα που δίνει πλεονέκτημα στα πλέι οφ της Euroleague.

Καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση έκανε η Βίρτους Μπολόνια, που με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Μπελινέλι και Χάκετ, προηγήθηκε με 6-12, με τον Ολυμπιακό να αντιδράει στη συνέχεια και να ισοφαρίζει σε 12-12 με καλάθι του Παπανικολάου. Τα πολλά λάθη των Ερυθρόλευκων έδωσαν την ευκαιρία στην ιταλική ομάδα να ξεφύγει και πάλι με 14-19, ωστόσο ο Κάνααν κρατούσε επιθετικά τους γηπεδούχους, μειώνοντας σε 21-22 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι νωθρός επιθετικά και ευάλωτος αμυντικά επιτρέποντας στην Βίρτους να κάνει... περίπατο στο μπροστινό μέρος του παρκέ, βάζοντας στο σκοράρισμα και τους Σενγκέλια, Ντόμπριτς και Ζίζιτς, με τον τελευταίο να δίνει διαφορά οκτώ πόντων στην ομάδα του (24-32), ενώ στη συνέχεια με τρίποντο του Παγιόλα το σκορ πήγε στο 28-37.

Ένα γρήγορο σερί με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου έριξε τη διαφορά στους τέσσερις (33-37), αλλά και πάλι οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι βρήκαν τις απαντήσεις επιθετικά με Μπελινέλι, Σενγκέλια και Χάκετ, φτάνοντας το σκορ ακόμα και στο +12 (34-46), πριν μειώσει με τρίποντο ο Παπανικολάου για το 37-46 του ημιχρόνου.

Τρομερό ήταν το μπάσιμο από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος, με τον Φαλ να… σκεπάζει τα καλάθια στην άμυνα και τους Παπανικολάου, Κάνααν και Πίτερς να κάνουν σερί 13-0, για το πρώτο προβάδισμα και το +4 (50-46), στο 25’. Η Βίρτους σκόραρε με το σταγονόμετρο και οι Ερυθρόλευκοι πήγαν ακόμα και στο +7 (55-48) με τους Γουίλιαμς-Γκος και ΜακΚίσικ. Με καλάθι και φάουλ του Σενγκέλια πέτυχαν το πρώτο εντός πεδιάς τους οι Ιταλοί, με το κάρφωμα του Φαλ να στέλνει την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +6 (57-51) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ήλεγξαν την αναμέτρηση στην τελευταία περίοδο, ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα και στο +11 (68-57) και παρά την απέλπιδα προσπάθεια της Βίρτους να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του αγώνα(71-67), οι Ερυθρόλευκοι την "σκότωσαν" με κρίσιμο τρίποντο του Πίτερς (74-67), φτάνοντας τελικά στη νίκη με 74-69, καλύπτοντας έτσι και το -2 που είχαν χάσει στο πρώτο ματς στην Μπολόνια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 4 (1/3 δίποντα, 2/4 βολές), Κάναν 12 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης, Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 7 (2/5 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λούντμπεργκ 6 (2/7 σουτ, 2/3 β ολές), Μπελινέλι 10 (1/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 6 (2), Ντόμπριτς 5 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), Σενγκέλια 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ 10 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίκι 7 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζίζιτς 4, Ντάνστον 2, Αμπάς 4

Τα δεκάλεπτα: 21-22,37-46, 57-51, 74-69.